Jau drīzumā Latvijā ieradīsies pirmie bēgļi! Aicina viņus neuztvert kā apdraudējumu

19 komentāri
Jau drīzumā Latvijā ieradīsies pirmie bēgļi! Aicina viņus neuztvert kā apdraudējumu
FOTO: LETA

Jau pēc dažām nedēļām Latvijā ieradīsies pirmie bēgļi, kurus no Grieķijas un Itālijas pārvietos uz mūsu valsti. Iekšlietu ministrija ir gatava iedarbināt plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai.

Tomēr par daudziem praktiskiem jautājumiem vēl ir daudz neskaidrību. Biedrības Patvērums. Drošā māja pārstāvjiem nav informācijas par pieejamo finansējumu, lai sāktu strādāt ar bēgļiem.

Arī sabiedrība uzdod daudz jautājumu. Tostarp, kur bēgļi dzīvos, kur strādās, vai viņi nepadraudēs mūsu kultūras telpu.

Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā Zirgu pasts bija pulcējušies radošās inteliģences pārstāvji – aktieri, režisori, mākslinieki, žurnālisti, mācītāji.

Plašā diskusijā viņi centās rast atbildes uz jautājumiem par bēgļu integrāciju sabiedrībā un iespējamajām sekām. Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela akcentēja, ka mēs visu laiku dzīvojam saspringtībā. Neraugoties uz visām pārestībām, Latvija un latvieši ir izdzīvojuši. Uz bēgļiem nevajadzētu raudzīties kā uz apdraudējumu.

Jautājumā par bēgļiem Latvijas sabiedrība ir sadalījusies divās nometnēs – vieni pauž atbalstu un brīvprātīgi organizē atbalstu patvēruma meklētājiem – otri publiski kritizē bēgļu palīdzības programmas un akcentē iespējamos draudus. Baznīca aicina šo jautājumu skatīt pragmatiski.

Bēgļu krīze ir radījusi šķelšanos arī starp Eiropas valstīm un valstu iekšienē. Tas ir viens no nopietnākajiem izaicinājumiem Eiropas Savienībā (ES). Tā nav nepārvarama problēma un arī Latvija tiks galā.

Prognozējams, ka jau pēc dažām nedēļām Latvijā ieradīsies pirmie bēgļi, kurus no Grieķijas un Itālijas pārvietos uz mūsu valsti. Viņu pirmā uzturēšanās vieta būs patvēruma centrā Mucenieki.

Atgādinām, ka Latvijas valdība piekritusi brīvprātīgi vairāku gadu laikā uzņemt 776 patvēruma meklētājus. Mūsu valsts ir norādījusi, ka vēlas uzņemt ģimenes ar bērniem, būtiskas ir svešvalodu prasmes, vēlama darba pieredzes un derīgi ceļošanas dokumenti.