Jāsamierinās – metāla konteineri Vaivaru stacijā netiks nomainīti

Pievienot komentāru
Jāsamierinās – metāla konteineri Vaivaru stacijā netiks nomainīti
FOTO: Ilze Vēbere

Sākta vēsturiskās Vaivaru stacijas ēkas uzstādīšana jaunajā vietā. Ziemas laikā kultūrvēsturiskais piemineklis atjaunots un tagad, gluži kā Lego namiņš, tiks salikts atpakaļ pa detaļām.

Tomēr kā stacijas nams tas vairs nekalpos, jo šo funkciju turpinās pildīt jau uzstādītie metāla konteineri. Par spīti kritikai par to dizainu, Latvijas Dzelzceļš no tiem negrasās atteikties.

Divi metāla konteineri vēsturiskās koka ēkas vietā. Šāda modernizācija raisījusi milzu sašutumu un uztraukumu, kas notiks ar nojaukto arhitektūras pieminekli. Demontētās stacijas jaunā atrašanās vieta būs pārdesmit metru attālāk no iepriekšējās.

Vēsturiskās ēkas uzstādīšana jaunajā vietā jau sākusies. 1928. gadā celtā ēka padomju gados tika pārbūvēta, un tagad pilnībā atjaunota sākotnējā izskatā. Arī jumts būšot skārda, kā to paredzējis ēkas arhitekts. Stacijas nams no savas vietas tika demontēts novembrī un ziemā strādāts pie detaļu atjaunošanas.

Līga Līce, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja restauratore

Ēka tika pārvietota uz darbnīcām. Tāpēc darbi notika arī ziemā, tas notika slēgtās telpās.

Restaurēta gan fasāde, gan jumts, logi un iekštelpas. Būvnieki apliecina, ka atjaunotas visas glābjamās koka detaļas, taču vairākas daļas vajadzējis aizstāt ar jaunām, jo tās bijušas izpuvušas.

Intars Maurags, ”LVS Building” būvnieks

Ēkas apakšējā daļa, apakšējais vainags ar visiem dēlīšiem bija nopuvis. Tas turējās faktiski uz krāsu. Tur krāsa bija sešas kārtās. Un kā sāka kustināt, vienkārši sabira viss.

Būvnieki apņēmušies darbus pabeigt mēneša laikā. Arhitektūras pieminekļa atjaunošana veikta par Latvijas Dzelzceļa līdzekļiem un pašlaik tiek meklēti nomnieki, kas varētu seno namiņu apdzīvot. Pagaidām gan neesot vīzijas, kā ēku iedzīvināt. Taču skaidrs, kā stacija tā nebūs. Par spīti saceltajai ažiotāžai, Latvijas Dzelzceļš negrasās mainīt konteineru būvi.

Māris Ozols, “Latvijas Dzelzceļa” preses sekretārs

Tas ir atbilstoši projektam uzbūvēts un tādam tam ir jāpaliek.

Tomēr gan Latvijas Dzelzceļš, gan jaunās būves projektētāji atzīst, ka šis nav bijis dizainiski veiksmīgākais risinājums. Taču projektu vajadzējis īstenot īsā laikā, nepārtraucot pasažieru satiksmi, citādi būtu zaudēta Eiropas Savienības fondu nauda. Projekta realizētāji arī skaidro, ka šis risinājums bija optimālākais, kas atbilda visām prasībām.

Vilnis Ustinovs, SIA ”Olimps” projektu direktors

Protams, jaunas ēkas būvniecību varēja apsvērt, bet bija noteikti termiņi. Varēja vienkārši nepagūt. Ar šo variantu visvairāk ievērotas to cilvēku intereses, kas lieto pāreju.

Nelielas izmaiņas gan konteinerus skars – kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija pamanījusi, ka apšuvuma dēlīši izvietoti vertikāli, ne horizontāli, kā tas raksturīgi Jūrmalas ēkām. Nepilnību būvnieks – pilnsabiedrība RBSSKALS – apsolījis novērst.

Latvijas Dzelzceļš norāda, ka, modernizējot peronu, seno ēku vairs neesot bijis iespējams izmantot kā stacijas punktu.