Jāņus Rīgā ieskandinās muzicējošie tramvaji, sadziedāšanās no namu balkoniem un kuģīšiem

0 Komentāru
Jāņus Rīgā ieskandinās muzicējošie tramvaji, sadziedāšanās no namu balkoniem un kuģīšiem
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Jāņus Rīgā ieskandinās muzicējošie tramvaji, sadziedāšanās no namu balkoniem un kuģīšiem Rīgas kanālā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.

Lai izvairītos no lielas ļaužu pulcēšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ, šajā vasarā nenotiks tradicionālais Zāļu tirgus un Jāņu svinības 11.novembra krastmalā un Dzegužkalnā.

No 18.jūnija līdz 22.jūnijam Retro tramvajs pārvērtīsies par muzikālu platformu un apceļos lielāko daļu no Rīgas apkaimēm. Muzicējošais tramvajs kursēs 18.jūnijā no plkst.10.30 līdz 19.30 maršrutā Imanta-Jugla, 19.jūnijā no plkst.10.30 līdz 19.06 maršrutā Iļģuciems-Mīlgrāvis, 20.jūnijā no plkst.11.30 līdz 19.24 maršrutā Bišumuiža-Mežaparks, 21.jūnijā no plkst.13 līdz 19.16 maršrutā Aldaris-Ķengarags, bet 22.jūnijā no plkst.14 līdz 20.10 maršrutā Zasulauka stacija-Ausekļa iela.

Atskaņojot svētku mūziku, Rīgu Retro tramvajā apceļos grupa “Sunny groove dixie”, kvintets “Acumirklis”, “Juglas orķestris” un “Pārmaiņu mūzikas kvartets”.

Jāņu dziesmas varēs dzirdēt arī Vecrīgā 21.jūnijā no plkst.17 līdz 20 no Latvijas Radio balkona, bet 22.jūnijā no plkst.15 līdz 17 no Rātsnama balkona ar 20 minūšu garām Līgo dziesmu programmām uzstāsies tradicionālās dziedāšanas kopa “Burdons”.

Sadziedāšanos vadīs radio žurnālisti Iveta un Vidvuds Medeņi, kā arī Zoja Heimrāte un Valda Vītola.

Rīgas vasaras kultūras programmas Ielīgošanas koncerti 22.jūnijā laikā no plkst.18 līdz 21 izskanēs arī no kuģīšiem pilsētas kanālā, posmā no Latvijas Nacionālās operas līdz Valdemāra ielai. Tajos piedalīsies Medeņu, Heimrātu, Liporu, Dimantu, Rancānu ģimenes un tradicionālas dziedāšanas kopa “Burdons”.

Īpašs ielīgošanas notikums 21.jūnijā būs video stāsta “Saules ceļš” filmēšana ar deju ansambļa “Daiļrade” piedalīšanos.

Video stāsta saturiskā vēstījuma centrā būs mūsdienu cilvēka sastapšanās ar senajām latviešu dievībām – Saules, Mēness un Pērkona pasauli, attiecībām viņu un cilvēku starpā, bet tā filmēšana norisināsies dažādās pilsētas vietās, lai spontāni sniegtu prieku un iedvesmu dejas priekšnesuma vērotājiem.

Īso, bet spilgto priekšnesumu laikā no plkst.14 līdz 15 pa slimnīcas logiem to varēs vērot mazie pacienti un mediķi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, laikā no plkst.16 līdz 17 “Daiļrades” dejotāju priekšnesumi priecēs garāmgājējus teritorijā pie Brīvības pieminekļa, no plkst.18 līdz 18.30 dejotāji plāno būt Mežaparkā, netālu no Mežaparka Lielās estrādes. Savukārt no plkst.20.45 līdz 22 filmēšanas procesu varēs vērot pie Mangaļsalas mola.

21.jūnijā no plkst.16 notiks Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana” – Jāņu dziesmu audioieraksta atskaņošana folkloras kopu izpildījumā, kas skanēs pie kultūras centriem “Imanta”, “Iļģuciems”, “Mazā ģilde”, “Ritums”, pie koncertzāles “Ave Sol”, pie Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, pie VEF Kultūras pils, kā arī Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenajā ēkā.

Uzturot dzīvu Jāņu tradīciju, tās norises jēgu un simboliku, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” “YouTube” kontā 20.jūnijā plkst.12 publicēs sarunu cikla “Aīdas istaba” 1. sēriju “Jāņi. Vasaras saulgrieži”.

Tā būs folkloristes Aīdas Rancānes saruna ar Latvijas valsts simtgades biroja projektu koordinatori Ilzi Tormani-Kļaviņu. Videomateriāls ar praktiskiem padomiem, kā vasaras saulgriežu tradīcijas praktizēt savās mājās, internetā būs pieejama arī pēc

Stilizēta Jāņu vainagu brīvdabas izstāde “Katram savu Jāņu rotu!” no 18. līdz 27.jūnijam katru dienu būs skatāma Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā. Pils parka teritorijā ap 2,5 metru augstumā būs izvietoti 10 stilizēti Jāņu vainagi metra diametrā.

Nostājoties tieši zem vainaga, iespējams smelties tajā iekodēto vasaras saulgriežu spēku, bet nostājoties konkrētā, iezīmētā vietā apmēram trīs metru attālumā no vainaga, iespējams iegūt fotogrāfiju, kurā darbojas mirāžas efekts – šķitīs, ka vainags atrodas nēsātājam uz galvas.

Jāņu vainagu brīvdabas izstādi papildinās fotofantāzijas žanrā veidotas pseidovitrāžas uzlīmes ar saulgriežu simboliku pils Austrumu fasādes logos.

Vasaras saulgriežu simbolika ir ietverta arī mākslinieces Sindijas Mačtamas grafiskā dizaina darbos “Jāņuzāles”. Interesenti no līdz 30.jūnijam ar instalācijām aicināti iepazīties Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” logos, bet 21.jūnijā no plkst.16 līdz 21 kultūrtelpā “Strops” Pļavniekos un kultūrtelpā “Strops” Ziepniekkalnā.

Par vainagu kā Jāņu, pilnības un bezgalības simbolu no 21.jūnija līdz 26.jūnijam varēs priecāties VEF Kultūras pilij garām braucošie un ejošie pilsētnieki. Ēkas baltās kolonnas rotās krāšņi dzīvo ziedu vainagi, kurus veidos floristi no SIA “BTB”. Acis priecēs puķu košums un zāļu vijumi, liecinot par Jāņu ienākšanu pilsētas vidē.

Jāņu vizuālā identitāte šogad tapusi sadarbībā ar mākslinieci Līgu Purmali. Pilsētas stendos un afišu stabos Jāņu noskaņu radīs Purmales glezna “Pļava”. Pilsētu rotās arī vairāk nekā 1200 pēc mākslinieka Jāņa Asara dizaina darināti svētku karogi un svētku noskaņu sajust palīdzēs pilsētvidē izvietotie mākslinieku Kriša Skrastiņa un Ievas Riekstiņas vides objekti – asociatīvie svētku tēli “Stāvēju, dziedāju…”, kā arī mākslinieka Ata Izanda veidotie vides mākslas objekti “Saules laipa” un “Dziesmu kubs”, kas būs izvietoti Bastejkalnā un Esplanādē.

Ielīgošanas norišu programma atrodama interneta vietnē “www.kultura.riga.lv”.

0 Komentāru