“Jāizbeidz patvaļīgas pārbūvēšanas vājprāts!” Būvvalde aicina legalizēt slepus veiktos dzīvokļu remontus

20 komentāri
“Jāizbeidz patvaļīgas pārbūvēšanas vājprāts!” Būvvalde aicina legalizēt slepus veiktos dzīvokļu remontus
ITAR-TASS/SCANPIX

Traģēdija Magņitogorskā, kurā, sagrūstot daudzdzīvokļu ēkai, dzīvību zaudējuši vismaz 38 cilvēki, aktualizējusi jautājumu par dzīvokļu nelegālu pārbūvi arī Latvijā.

Tiek pieļauts, ka gāzes sprādziena sekas bija tik traģiskas tāpēc, ka daudzi dzīvokļi bija patvaļīgi pārbūvēti un vājināja ēkas konstrukcijas. Arī Latvijas daudzstāvu namos ir notikusi vērienīga nesaskaņota pārbūve.

Portālā “ss.com” atrodamajos dzīvokļu sludinājums kā uz delnas redzamas pašdarbnieku aktivitātes – padomju laika tipveida mitekļi pārveidoti par “studijas” tipa dzīvokļiem. Iznestas sienas, paštaisītas arkas – kāds nu kuram saimniekam fantāzijas lidojums ir bijis. Cik likumīgas ir pārbūves – par to nekas netiek minēts.

Rīgas Būvvaldē ar dzīvokļu patvaļīgajiem pārbūvētājiem cīnās jau gadiem, bet liela progresa nav. Izdevies skart vien aisberga redzamo daļu. Patieso problēmas apjomu nezina neviens, atzīst Būvvaldes vadītājs. Ja īpašnieks nelaiž, būvinspektors privātīpašumā ielauzties nedrīkst.

Inguss Vircavs
Rīgas Būvvaldes vadītājs

Iedomājušies, ka viņiem ir zelta rokas, ar to pilnībā pietiek, var darīt visu, kas ienāk prātā. Daudzos gadījumos esam konstatējuši, ka patvaļīgi izņemtas starpsienas, gan nenesošās. Ja tās visā mājā ir izņemtas, ietekmi atstāj. Daudzos gadījumos izņemtas arī nesošās sienas!

Būvvalde uzsver, ka pārbaudīt vairākus simtus tūkstošus dzīvokļus ir utopiski. “Ir jāizbeidz šis vājprāts, kas attiecas uz patvaļīgu pārbūvēšanu, sevišķi daudzdzīvokļu namos, kur tā ir plaši izplatīta prakse,” uzsver Vircavs.

Būvniecību uzraugošajā Ekonomikas ministrijā skaidro, ka nākotnē pārbūvētājiem pašdarbniekiem draudēs pamatīgi naudas sodi. “Tur, kur bija nepieciešams būvprojekts un nebija izstrādāts, nesošās konstrukcijas, tur sodi būs lieli. Ne vairs 50 vai 100 eiro, bet var sasniegt vairākus tūkstošus,” tā norāda Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane.

Ministrija aicina pārbūvēto dzīvokļu īpašniekiem legalizēt savus remontdarbus.

Olga Feldmane
Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore

Ir nepieciešams sakārtot dokumentus, proti, speciālists novērtē rasējumus un parakstās – tas, ko jūs esat izbūvējis, ir droši, vai pastāv iespēja, ja noskaidrojas, ka pārbūves rezultātā tiek ietekmēta ēkas stiprība, ir jābūvē kolonnas, tad tas viss ir jāpārbūvē.

Tomēr vēl aizvien šādu, apzinīgu, dzīvokļu īpašnieku skaits ir ļoti niecīgs. Atbildīgās iestādes akcentē, – kādreiz veiktas pārbūves saskaņošana ne tikai uzlabos mājas drošību, bet arī ļaus veiksmīgāk pārdot dzīvokli. Bankas atsakās izsniegt kredītus tādu dzīvokļu iegādei, kur remonts veikts slepeni un neatļauti.

20 komentāri