”Ja tev parāda ieroci un saka, kur jāiet, mēs iesim.” Baltkrievija hibrīdkaram sāk izmantot arī migrantus no Afganistānas

74 komentāri

Situācija uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju joprojām saspringta. Pēdējā laikā vērojama jauna tendence – robežu cenšas šķērsot arī migranti no Afganistānas. Vienai no ģimenēm trešdien humānu apsvērumu dēļ atļāva iekļūt Latvijā. Kādi ir cilvēku kontrabandas ceļi un, kādas taktikas migrantu dzīšanai pāri robežai izmanto baltkrievu specdienesti – Daugavpilī skaidroja TV3 Ziņas.

Kadars ar sievu un pieciem bērniem ir no Afganistānas, Kabulas, dzimteni pameta līdz ar Taliban ienākšanu. Esot pārdevuši visu, kas pieder, lai cilvēku kontrabandistiem samaksātu par ceļu uz Eiropu.  Ceļš sācies Tadžikistānā – Cauri Kazahstānai – Krievijai, Baltkrievijai līdz Latvijas robežai. Atšķirībā no irākiešiem, kuri Minskā ieradās ar lidmašīnām un tūristu vīzām – afgāņus ved ar automašīnām – pēdējā pieturvieta pirms mūsu valsts robežas bijusi Baltkrievijas pilsēta Gorki – Krievijas pierobežā.

“Visu kas mums bija, pārdevām. Pārgājām Tadžikistānas robežu, tur sagaidīja cilvēks, pavadonis. Ne tikai mūs, tur bija tūkstošiem cilvēku. Dienā no turienes izbrauc pa 200, 300 mašīnām uz dažādām valstīm. Tur ir desmitiem tūkstoši cilvēku,” stāsta nelegālais imigrants.

Uz jautājumu, kā uzzinājis, kam maksāt viņš atbild: “Tadžikistānā nevajag padomus, viņi visu zina. Redz ka cilvēki bēg, viņi saprot, ka varēs labi nopelnīt. Cilvēki ir gatavi atdot visu, lai aizbēgtu. Mums teica, aizvedīsim Jūs līdz Eiropai un tas maksās 70 000 dolāru, viss kas mums bija, visu atdevām. Nu un tad mūs aizveda līdz Baltkrievijas robežai. Pateica – lūdzu, jums Eiropa, visus dokumentus kas mums bija atņēma, vienīgais kas palika viena bērna dzimšanas un laulības apliecība. Pateica, paiesiet 100-200 metrus, tur būs mežs vai parks, tur būs pietura, atbrauks mašīna un jūs savāks.”

Nonākot mežā starp Baltkrieviju un Latviju – afgāņi sapratuši, ka apmānīti. Ģimenes galva stāsta, ka centušies iet atpakaļ – bet priekšā jau bruņoti Baltkrievu armijnieki.

“Divas diennaktis gājām, maldījāmies, sapratām, ka esam apmānīti. Aizgājām atpakaļ uz to pašu pierobežas zonu, kur mūs izlaida un sākām meklēt. Pa neitrālo zonu mēs gājām – bērni izsalkuši, izlijuši, iekurinājām ugunskuru. Naktī bija bail – visādi trokšņi, dzīvnieki. Izskrēja robežsargi ar automātiem, stekiem – tie bija baltkrievi, viņi mums parādīja virzienu uz kreiso pusi, labajā pusē stāvēja baltkrievi, parādīja mums ceļu uz Latviju. Skaidrs, ja tev parāda ieroci un saka, kur jāiet, mēs iesim. Otrā pusē jau bija Latvijas robežsargi un karavīri, mūs neaiztika, kulturāli izskaidroja, ka uz Latviju nedrīkst, mēs nepieņemam, šeit ir krīze,” stāsta nelegālais migrants.

“27 dienas mūs “mētāja” – balkrievi uz Latvijas pusi un otrādi. Prasījām baltkrieviem, lai ļauj iet atpakaļ. Vienalga uz Minsku, padoties, lūgt palīdzību. Viņi pateica: jums ceļš ir slēgts, mēs atpakaļ nevienu nelaidīsim, mums nav tādu tiesību. Neskaitāmas reizes šādi “mētāja”. Kad trāpījāmies Latvijas pusē bija civilizēti, neviens mani nesita, robežsargi nepielietoja spēku,” saka afgānis.

Šī pati ģimene pirms paris dienām Baltkrievijas dienestiem sūdzējās par Latvijas robežsargu necilvēcīgo attieksmi pret nelegāļiem. Intervijā TV3 Ziņām Afganistānas pilsoņi tagad stāsta, ka austrumu kaimiņu publiskotā intervija sniegta bailēs par izrēķināšanos: “Man jau nebija kur likties un, acīmredzot, viņiem vajadzēja kaut ko stāstīt un man nebija izvēles. Es redzu, ka mani bērni ir apdraudēti, man nav ko zaudēt, man galvenais bija lai bērni ir drošībā. Viņi teica: mēs jums garantējam, tev tikai ir jāpasaka, ka Latvijas puse jūs sit – nebija tā! Mums pat ēst deva. Baltkrievijas armijnieki bija ļoti brutāli. (TV3 Ziņas: Tie bija baltkrievu robežsargi vai drošībnieki?) Jā, arī drošībnieki, viņi mani brīdināja, ja tu vēl reizi te atnāksi mēs izrēķināsimies ar taviem bērniem.”

Kopā ar šo ģimeni uz robežas esot bijuši vēl desmitiem cilvēku, kas, visticamāk, joprojām atrodas pierobežas mežos.

“400 cilvēki ir pazuduši, pazuduši, kur, neviens nezina. Baltkrievijā? Uz robežas, uz robežas bija ap 400 cilvēki tostarp arī mēs. Mūsu grupā vien bija 70 cilvēki. Tur palika mans brāļa dēls ar ģimeni, četriem bēriem un sievas brālis, viņi joprojām ir tur mežā, viņus tāpat “mētā”. To visu kūrē pakistāņi kopā ar Baltkrieviem – tā ģimene, kas ir tagad mežā arī ar viņu palīdzību šeit nokļuva. Viņiem parādīja video, kā mēs esam it kā esam šķērsojuši Eiropas robežu un viņi atbrauca. Tagad daudzi tā brauks. Nu, un aizvakar baltkrievi mūs pārgrūda atpakaļ Latvijas pusē, pārgājām, apsēdāmies zālītē, bērni vairs nevarēja paiet. Nu un jūsējie mūs atrada, domājām, ka atkal mūs aizstums prom – bet nē, mūs atveda uz šejieni,” saka Kadars.

Par situāciju uz Baltkrievijas robežas ar Baltijas valstīm un Lukašenko īstenoto hibrīdkaru viņi neesot zinājuši. Uzzinājuši tikai ierodoties šeit. Baltkrievu puse esot teikusi, ka Latvijai nav tiesību viņus neuzņemt.

Uz jautājumu par mērķiem nokļūt Eiropā, nelegālais migrants saka: “Mērķis bija vienalga kurā vietā, lai tikai talibi mūs neatrastu. Vienalga kur, lai tikai bērni būtu drošībā. Mēs gribam palikt, ja mums būs tāda iespēja, mēs gribam palikt. Mēs saprotam krieviski un šeit mums būs vieglāk nekā braukt kaut kur, kur mūs un mēs neko nesaprotam, Tā jau visu esam zaudējuši.”

Šobrīd pēc tam, kad kļuvuši gan par cilvēku kontrabandas, gan Baltkrievijas izvērstā hibrīdkara instrumentiem – afgāņi saka: “Es ieteiktu nebraukt, neiesaistīties šādās ķēdes, labāk pagaidīt, saņemt oficiālas vīzas.”

74 komentāri