“Ja lielākā daļa līgumu nepārslēgs, visus nevarēs sodīt.” Aktīvisti mudina rīdziniekus nepiekāpties “Tīrīga” spiedienam

4 komentāri

Aizvien liela neskaidrība par to, kā no septembra vidus tiks izvesti Rīgas atkritumi. Nevalstiskā organizācija “Rīgas apkaimju alianse” aicinājusi rīdziniekus neslēgt sadārdzinātos līgumus ar topošo monopolistu – uzņēmuma “Tīrīga” – par atkritumu izvešanu. Konkurences padome (KP), kura pašlaik izvērtē jaunās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas likumību, centīsies lēmumu pieņemt šajās atlikušajās nedēļās līdz septembra vidum.

“Rīgas apkaimju alianse”, kurā apvienotas 14 apkaimju biedrības, pārstāvot vairāk nekā 200 000 rīdzinieku intereses, aicina iedzīvotājus neslēgt līgumus, līdz tiks saņemti skaidrojumi no atbildīgajām institūcijām.

Biedrības pārstāvis Kaspars Spunde uzsver, ka atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sadārdzinājums, slēptas maksas ieviešana par šķiroto atkritumu izvešanu un citi jaunā līguma aspekti, tostarp monopola izveide, nav pieņemami. Tie ir pretrunā labas pārvaldības principiem.

“2000. gadu sākumā veicām tirgus liberalizāciju, attiecībā uz telekomunikācijām, gāzes tirgus, elektroenerģijas tirgus tiek liberalizēts. Te pēkšņi no nekurienes uzrodas ideja, ka jāmonopolizē atkritumu industrija! Manuprāt, pilnīgs absurds un galēji nepieņemami,” norāda Čiekurkalna attīstības biedrības vadītājs Kaspars Spunde.

Par līgumu nepārslēgšanu pašvaldība draud ar administratīvajiem sodiem, taču nevalstiskās organizācijas pārstāvis aicina rīdziniekus šim spiedienam nepakļauties: “Iedzīvotāji vēršas ar jautājumiem pastāvīgi. Mērs biedē ar sankcijām, mēs mierinām un aicinām nepadoties, izturēt. Saprotams – ja lielākā daļa nepārslēgs, visus nebūs iespējams sodīt! Ir reizes, kad jāpauž pilsoniskā nostāja, un šī ir reize, kad varam pretoties šim absurdajam monopola ieviešanas pasākumam!”

Vides ministrija domes monopolistam devusi zaļo gaismu, kas pārsteidzis arī apkaimju aliansi. Žurnālisti no “Re:Baltica” pētījumā secinājuši, ka par pakalpojumu rīdzinieki maksās vairāk nekā kaimiņvalstu galvaspilsētās.

Vienīgā iestāde, kas atkritumu monopola līgumu var apturēt, ir Konkurences padome. Tā aizvien pēta situāciju. 15. septembris ir pēdējā diena, līdz kurai iedzīvotājiem jāpārslēdz līgumi par atkritumu izvešanu ar “Tīrīgu”.

“Izpildinstitūcijas vadītājs informēja, ka mēs, protams, zinām par 15. septembri, centīsimies lēmumu pieņemt līdz 15. septembrim, bet konkrētu datumu nevaru nosaukt,” saka Konkurences padomes pārstāve Paula Vilsone.

Uzņēmuma “Tīrīga” preses pārstāve, kuras mobilā tālruņa numurs atrodams zem uzņēmuma preses relīzēm, šodien tā arī neatbildēja uz TV3 Ziņu aicinājumiem sniegt komentārus par notiekošo.
4 komentāri