Ja esam kopā, mums izdodas – “Baltijas ceļa” gadadienā Rīgā tiekas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjeri

3 komentāri
Ja esam kopā, mums izdodas – “Baltijas ceļa” gadadienā Rīgā tiekas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjeri
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Ja esam kopā, mums izdodas – pie tāda secinājuma par 30 gadus senajiem notikumiem nonākuši Baltijas valstu valdību vadītāji. Trīs premjerministri šodien Rīgā ne vien piedalījās “Baltijas ceļam” veltītajos svinīgajos pasākumos, bet arī neformāli tikās Baltijas Ministru padomes sanāksmē.

Skanot leģendārajai ”Atmostas Baltija”, nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa devās ne vien Latvijas valsts augstākās amatpersonas, bet arī Lietuvas un Igaunijas premjerministri.

Godinot “Baltijas ceļa” gadskārtu, pie Brīvības pieminekļa piektdien skanēja trīs Baltijas valstu himnas. Arī spiest roku iedzīvotājiem Krišjānis Kariņš devās kopā ar Jiri Ratasu un Sauļu Skverneli.

“Baltijas ceļš” ir pierādījums tam, ja visas trīs Baltijas valstis ir kopā, tām iecerētais izdodas, tas bija viens no kopīgajiem premjerministru secinājumiem.

Taču kopīgajā preses konferencē neiztika arī bez jautājumiem, kas šķeļ trīs valstu vienotību. Piemēram, topošā baltkrievu Astravjecas atomelektrostacija, kuru lietuvieši uzskata par nedrošu un vēlas panākt atteikšanos no baltkrievu elektroenerģijas.

“Latvijas premjerministrs apliecināja, ka nav pieņemts lēmums pirkt elektrību no Astravjecas, šis apliecinājums mani apmierina,” pauda Lietuvas premjers Skvernelis.

“Nav runa, ka tas jebkādā veidā mūs šķeltu, kā jebkurās attiecībās – vai tas ir ģimenē, vai starp draugiem vai uzņēmējiem, var atrast atsevišķas mazas lietas, kur ir izaicinājumi,” norāda Kariņš.

Par šādu pārbaudījumu, iespējams, kļuvusi arī nodokļu politika. Kā zināms, Latvija steigā samazināja akcīzes nodokli stiprajam alkoholam uzreiz pēc tam, kad par šādu soli bija izšķīrusies Igaunija.

“Ja mēs varam atrast iespēju vienoties par “RailBaltica”, varam atrast iespēju vienoties par elektrības desinhronizāciju no Krievijas, varam atrast iespēju vienoties par ES daudzgadu budžetu, tad nodokļu jautājumi reizēm ir drusku citas dabas,” teica Kariņš.

“Ja mēs runājam par alkohola akcīzes nodokli, mums vajadzētu tomēr aktīvāk sadarboties pie sabiedrības veselības veicināšanas. Šeit tiešām nav nekādas sacensības vai nodokļu kara, mēs neplānojam tālāk samazināt akcīzes nodokli,” pauda Igaunijas premjers Ratass.

Vaicāti par Honkongas iedzīvotāju iniciatīvu rīkot ko līdzīgu “Baltijas ceļam”, premjeri atzina, ka “Baltijas ceļš” var kalpot par piemēru nevardarbīgam protestam mūsdienās.