Izvairoties no soda sankcijām, reģionālā prese “noslepeno” jubilāru vārdus apsveikumos

7 komentāri
Izvairoties no soda sankcijām, reģionālā prese “noslepeno” jubilāru vārdus apsveikumos
Foto: Reuters / LETA

Jaunā Eiropas Savienības (ES) datu aizsardzības regula jau liek sevi manīt dzīvē. Vietējās avīzēs parādījušies anonīmi apsveikumi jubilāriem, izraisot gan neizpratni, gan ironiju.

Regula stāsies spēkā maija beigās, un par tās ieviešanu atbildīgie ierēdņi atzīst, ka pārmaiņas būs būtiskas. Piemēram, visi apsveikumi esot jāsaskaņo ar apsveicamo personu vai arī jubilāra vārds jānoslēpj.

“Sirsnīgi sveicam visus aprīlī dzimušos, un īpaši: 80 gados – vienu personu, 85 gados – vienu personu. Cesvaines novada dome.” Šāds, pavisam dīvains apsveikums parādījies Cesvaines avīzē.

“Cesvaines Ziņu” centība, anonimizējot jubilārus, radījusi plašu ažiotāžu soctīklos. Vai tiešām birokrātija ir aizgājusi tik tālu no cilvēcības? Diskusiju pamanījis arī pašvaldības vadītājs. Pirmajā brīdī viņš bijis nepatīkami pārsteigts par ažiotāžu, bet tad atskārtis, ka panākts vajadzīgais efekts: iedzīvotāji skaidri redz, ko nozīmē Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas stāsies spēkā 25. maijā.

Vilnis Špats
Cesvaines novada mērs

No otras puses – tas jau nebija slikti, parādīja to, kā latviešu bāleliņi izpildījuši to regulu, neviens to neesam izlasījuši, viņa gan latviešu valodā ir, bet kā viņa tiek interpretēta, un tās regulas interpretācijas bezjēdzīgumu. Jo iznāk, ka mēs drīz viens otru vārdā vairs nevarēsim saukt!

Avīzes darbinieki slēpuši jubilāru identitātes, lai pašvaldībai nedraudētu nekādas soda sankcijas. Ne jaundzimušos, ne kāziniekus, ne jubilārus Cesvainē apsveikumos vārdā nemin. Mirušos gan vārdā saukt drīkst.

“Mūsu darbinieki arī apmeklē dažādus seminārus, tur tak stāsta, kā būs! Cilvēks, ja viņa vārdu nopublicē, var iesūdzēt tevi. Mirušos rakstīt var, tie nevar sūdzēties, cilvēki tomēr lasa to visu, viņiem ir svarīgi, kas notiek,” turpina Špats.

Datu valsts inspekcijā (DVI) skaidro, ka “Cesvaines Ziņas” rīkojušās pareizi.

Kristīne Baltiņa
DVI pārstāve

Tātad, pēc šī apsveikuma mēs nevaram identificēt personu, kas ir tas pamata noteikums, lai persona nav identificējama. Protams, varēja rīkoties citādāk, uzjautāt personai, vai tā vēlas, lai to šādā veidā sveic reģionālajā laikrakstā.

Tikmēr citas pašvaldības par jauno regulu nesatraucas – piemēram, “Ludzas Zemē” publicēti jubilāru saraksti ar visiem vārdiem un uzvārdiem. Vai avīžnieki jubilāriem palūguši atļauju – viņu pašu godaprāta jautājums. Bet, ja kāds cilvēks ieraudzīs savus personas datus publiskotus un būs nepatīkami pārsteigts, avīžniekiem var draudēt naudas sods.

Ilmārs Punka
zvērināts advokāts

Personas dati – ar šo terminu saprot ļoti daudz ko. Sākot ar vārdu, uzvārdu, izskatu, gadu skaitu, dzimšanas datiem, tamlīdzīgi – ja šāda apsveikšana kļūst publiska, iespējams, kāds kļūst neapmierināts – cik gadi palikuši.

“Visur izskan informācija – sodi ir līdzi 20 miljoniem! Pēc 25. maija sodi ir paredzami lieli. Bet mēs esam vērsti uz dialogu, sākumā skaidrot un radīt izpratni, nevis uzreiz piemērot sodus,” piebilst DVI pārstāve.

Datu Valsts inspekcijā pagaidām neviens par nevēlamiem apsveikumiem vēl nav sūdzējies.