“Izvadīšana pensijā” vai spēku pastiprināšana – eksperti vērtē jaunā Krievijas vēstnieka kandidatūru

Pievienot komentāru
“Izvadīšana pensijā” vai spēku pastiprināšana – eksperti vērtē jaunā Krievijas vēstnieka kandidatūru
LETA

Krievijas Nacionālās drošības padomes augstas amatpersonas – Jevgeņija Lukjanova – gaidāmā kļūšana par Krievijas vēstnieku Latvijā signalizē, ka Kremlis pastiprina savus spēkus mūsu valstī. Tā, komentējot Krievijas vēstnieka plānoto maiņu, saka premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS). Tikmēr ārlietu ekspertiem ir atšķirīgi viedokļi par to, cik nozīmīgu lomu vēstnieka amatā spēlēs Lukjanovs, kurš tiek uzskatīts par Vladimira Putina uzticības personu.

Astoņus gadus Krievijas intereses Latvijā ir pārstāvējis Aleksandrs Vešņakovs. Tagad gaidāms jauns vēstnieks. Krievijas ziņu aģentūras vēsta, ka par nākamo sūtni kļūs Jevgeņijs Lukjanovs. Viņš ir Krievijas Nacionālās drošības padomes sekretāra viens no pieciem vietniekiem un tiek saukts par Vladimira Putina uzticības personu.

Kremļa izvēle par labu šādai personai ir signāls spēka un uzmanības pastiprināšanai Latvijā. Tā trešdien no rīta LNT raidījumā 900 sekundes sacīja premjers Māris Kučinskis.

“Mēs tiekam vairāk ieintegrēti Eiropas un NATO telpā iekšā, kas nozīmē, protams, ka ir kāda arī atbildes reakcija. Ņemot vērā arī, ka mēs atrodamies Baltijas centrā, protams, ka Rīga ir tāda Meka, no kurienes labāk to var redzēt. Tā teikt, spēki tiek pastiprināti. Es nedomāju, ka tas ir signāls kaut kādiem draudiem vai sliktākām attiecībām ar Krieviju. Tā vienkārši ir spēka un uzmanības pastiprināšana,” sacīja premjers.

Video

Līdzīgu viedokli pauž Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis. Ja Lukjanovs kļūs par vēstnieku, tas liecinās par to, ka Krievijai ir svarīgi tas, kas notiek Latvijā, viņš saka.

“Vai mēs tiešām esam saskatīti kā ļoti svarīgs Krievijas partneris, vai arī vienkārši tas, ka Krievijai šeit ir svarīgas intereses, ko mēs arī esam, protams, redzējuši pēdējo gadu garumā. Jo Putinam pietuvinātas personas, arī personas, kurai ir diezgan cieša saistība ar drošības institūcijām, parāda, ka tie cieši kontakti tomēr būs nozīmīgi un Krievija centīsies to kaut kādā veidā izmantot,” vērtē Cepurītis.

Savukārt ārlietu eksperts, vēsturnieks Ojārs Skudra aicina nepārvērtēt potenciālā vēstnieka nozīmīgumu. Viņš uzskata, ka Jevgeņiju Lukjanovu, kurš šogad svinēs 65 gadu jubileju, Putins uz Rīgu vienkārši sūta pensijā.

“Es nedomāju, ka mums šeit būtu jāpārvērtē viņa personības vieta, loma un nozīme Krievijas ārpolitikas realizēšanā. Viņa nozīmēšana par vēstnieku Latvijā man šķiet vairāk tomēr tāda, kā saka, jauka izvadīšana pensijā,” uzskata Skudra.

Turklāt, ņemot vērā, kādas ir Krievijas un NATO attiecības, Ojārs Skudra ir pārliecināts, – var droši izslēgt iespēju, ka Jevgeņijs Lukjanovs varētu veicināt Krievijas un Latvijas attiecību uzlabošanos.