Izsolē pārdos Triju Zvaigžņu ordeni

5 komentāri
Izsolē pārdos Triju Zvaigžņu ordeni
TEIKSMA BRIEDE, F64

Sestdien, 23. novembrī, izsoļu namā “Art Embassy” paredzēts izsolīt 1.šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, kura sākumcena noteikta 1800 eiro.

Kā vēstīts uzņēmuma mājaslapā, ordenis esot tapis 20./21. gadsimta mijā Jāņa Mikāna zeltkaļa darbnīca “Kalvis”.

Kā raksta “Latvijas Avīze”, šā ordeņa kādreizējais saņēmējs neesot zināms. “Triju Zvaigžņu ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Pagaidām versijas ir dažādas. Iespējams, ordenis ir deviņdesmitajos gados piešķirts kādai Somijas vai Francijas augsti stāvošai amatpersonai, aizejot tai aizsaulē, radinieki apbalvojumu palaiduši apritē, un pēc vairākiem gadu desmitiem ordenis atceļojis atpakaļ uz Latviju. Otra versija – darbnīcā, kur kalts pēc valsts pasūtījuma, iespējams, izkalti vairāki un kāds no ordeņiem nav pasniegts. Kas ir tā īpašnieks, ir grūti teikt, jo šis ordenis nav numurēts,” apgalvojis “Artembassy” vadītājs Aigars Grīnbergs.

Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa, vaicāta par sākotnējo ordeņa īpašnieku, atbildējusi, ka nav turējusi rokās izsolē nonākušo valsts apbalvojumu, taču versiju par iespējamo papildu izgatavoto ordeņu nonākšanu apritē nosauca par “brīvu interpretāciju”.

“Katrs pasniegtais valsts apbalvojums kopš 2004. gada tiek numurēts, un arī pirms šā perioda izgatavoti tieši tik ordeņu, cik pasniegti,” piebilda Ordeņu kapitula sekretāre.

“Ļoti svarīgi ņemt vērā, lai jebkurš, kurš saņēmis šo visaugstāko valsts apbalvojumu, vai arī piederīgie, kuru glabāšanā tie nonākuši, pret to izturētos ar vislielāko cieņu,” uzsvēra Sudrabiņa, norādot, ka Latvijas normatīvajos aktos nav aizlieguma pirkt un pārdot valsts apbalvojumu.

“Valsts apbalvojums nav mantojums. Tas ir goda tituls. Šie cilvēki iecelti Ordenī, un viņiem ir Ordeņa goda tituls. Tituls ir mūžīgs un nav mantojams, un šī ir tradīcija no bruņinieku laikiem, ordenis ir tikai ārišķīga zīme.” Ja valsts apbalvojuma zīmes, diploms vai apliecība tiek nozaudēta, apbalvotajai personai vai personai, kuras glabāšanā nodots valsts apbalvojums, ir pienākums par to paziņot Ordeņa kapitulam.