Izsludinot “čeku loteriju”, VID plāno samazināt ēnu ekonomiku

5 komentāri
Izsludinot “čeku loteriju”, VID plāno samazināt ēnu ekonomiku
Foto: f64

Nodokļu iekasētāji meklē arvien jaunus veidus, kā mazināt ēnu ekonomiku, tāpēc no nākamā gada vasaras vidus tiks rīkotas “čeku loterijas” ar vērtīgiem laimestiem, kas motivētu iedzīvotājus prasīt un paņemt čekus par iegādātajām precēm un pakalpojumiem.

Tā kā laimesti ir gana iespaidīgi, tas varētu mainīt daudzu iedzīvotāju paradumus – pieprasīt čeku un to saglabāt sev nevis atstāt veikalā. Uzņēmēji gan ir skeptiski un uzskata, ka šis solis ir novēlots.

“”Čeku loterijai” vajadzēja notikt pirms kases aparātu reformas, tad tas spētu dot ekonomikā kaut kādu rezultātu un spētu apkarot ēnu ekonomiku. Ieviešot šobrīd “čeku loteriju” pēc kases aparātu reformas, īsti neredzu jēgu, uzskatu, ka tie ir naudas līdzekļu izšķērdēšana,” norāda SIA “KL Retail” īpašnieks Kristaps Lūsis.

Tiesa, uzņēmējiem dārgi izmaksājusī kases reforma šobrīd vēl pamatīgi kavējas, un daudzi jaunām prasībām atbilstošas iekārtas joprojām vienkārši nevar ieviest. Iepazīstinot ar loterijas niansēm, Finanšu ministrijas pārstāve skaidroja, ka šīs spēles mērķis ir veicināt to, lai iedzīvotāji prasa maksājuma dokumentus – čekus, kvītis, arī biļetes, un tādējādi panākt, lai uzņēmēji uzrādītu visus ienākumus.

Un šajā ziņā lielākie grēkotāji šobrīd esot ne vien mazumtirdzniecības jomā, bet tieši pakalpojumu jomās, piemēram, ēdināšanā, kur šmaucas ar pirmčekiem, un skaistumkopšanā, kur daļa izsniedz kvītis čeku vietā. Tāpēc arī sākotnēji loterijas uzvarētāja noteikšanai tiks atlasīti 70% no darījumus apliecinošiem dokumentiem par pakalpojumiem, atlikušie – par precēm.

Līdzīgas “čeku loterijas” realizētas citās valstīs, tai skaitā, Lietuvā. Tur pirmajos četros mēnešos tika iesniegts iespaidīgs daudzums – vairāk nekā 734 000 čeku. VID prognozē, ka Latvijā čeku, kurus dienests cītīgi pārbaudīs, varētu būt vairāk.

“Ņemot vērā, ka mums preču un pakalpojumu klāsts nav ierobežots, kas var piedalīties izlozē, informāciju, kuru mēs saņemsim spēles laikā, mēs viņu arī analizēsim, izmantosim nodokļu kontroles pasākumiem,” uzsver VID “čeku spēles” projekta vadītāja Anna Šapovala.

Čeks jāsaglabā, jo veiksmes gadījumā tas, kopā ar iesniegumu, būs jānes Valsts ieņēmumu dienestam laimesta saņemšanai. VID cer, ka “čeku izlozes” veicinās nodokļu ieņēmumu kāpumu par 3 miljoniem eiro gadā. Valdības atbalstītais likumprojekts gan vēl jāapstiprina Saeimai.

Ja parlaments likumu atbalstīs, tad pirmā “čeku izloze” iecerēta nākamgad jūlijā. Tajā piedalītos pirkuma čeki, kvītis un biļetes, sākot no 5 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Tātad, ar nodokli tie būs 6,05 eiro. Maksājumu dokumentus dalībai loterijā varēs iesniegt speciāli tam izveidotā mājas lapā, un ik nedēļu desmit laimestos varēs laimēt 200 eiro, bet vienu laimestu mēnesī – 3000 eiro apmērā.