Izslēdzot korupciju, jaunā cietuma celtniecības izmaksas varētu samazināt uz pusi, uzskata Bordāns

17 komentāri
Izslēdzot korupciju, jaunā cietuma celtniecības izmaksas varētu samazināt uz pusi, uzskata Bordāns
EDIJS PĀLENS, LETA

Jauna cietuma celtniecība Liepājā varētu izmaksāt līdz pat 137 miljoniem eiro plus PVN, bet valsts budžetā šim mērķim šobrīd rezervēti vien pieci miljoni. Tikmēr topošais tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) sola, ka, novēršot iespējamo korupciju, cietuma izmaksas varētu sarukt pat uz pusi.

Ieslodzīto skaits Latvijas cietumos kopš 2009. gada sarucis no 7000 līdz 3500. Tas skaidrojams gan ar rūkošo iedzīvotāju skaitu, gan 2013. gadā pieņemto Krimināllikuma reformu, kas daudzus cietumsodus aizstāja ar piespiedu darbu vai probāciju. Tas ļāvis slēgt vairākas vecās ieslodzījuma vietas kā Rīgas Šķirotavas un Brasas cietumus. Tomēr, ja neskaita atkarīgo pāraudzināšanas iestādi Olainē, vajadzība pēc jauniem cietumiem palikusi nerisināta.

Visi Latvijā esošie cietumi celti vēl cara vai padomju laikos, kad izpratne par cilvēka psiholoģiju nebija sasniegusi mūsdienu līmeni. Tā vietā, lai ieslodzītos nošķirtu pa atsevišķām kamerām, šajos veclaicīgajos cietumos viņi tika izmitināti teju vai kopmītnēs, kas pāraudzināšanas vietā kalpoja drīzāk kā noziedzības arodskola.

Tiesu namu aģentūra pagājušā gada nogalē izsludināja jaunu iepirkumu par cietuma celšanu Liepājā. Ja nekas nenoies greizi, jauno cietumu varētu atklāt 2023. gadā. Tam būtu jāsastāv no astoņām ēkām, un tajā varētu ieslodzīt 1200 cilvēkus.

“Tie ir dzīvojamie bloki, kuros atrodas kameras. Ieslodzītie kamerās atrodas pa divi. Tālāk ir ražošanas bloks, kur viņi tiek apmācīti, integrēti atpakaļ sabiedrībai derīgā veidā, respektīvi, metālapstrāde, dažādi citi veidi, kur viņus apmācīt,” atklāj Liepājas cietuma būvniecības projekta vadītājs Agris Balodis.

Tagad arī saņemti piedāvājumi no trim potenciālajiem cietuma celtniekiem – tie svārstās starp 113 un 137 miljoniem eiro. Jāpiebilst, ka dārgākais piedāvājums nācis no Igaunijas būvfirmas “Merks”, kas trīs jaunus cietumus jau uzcēla savā valstī, tostarp pavisam nesen Tallinā.

“Ja es dokumentos pareizi esmu skatījies iepriekš, tad ir norādīts informatīvajā daļā, ka 2013. gadā Tallinas cietumam, kuram arī ir paredzētas 1200 ieslodzīto vietas, ir piešķīrusi 115 miljonus eiro,” piebilst Balodis.

Tikmēr Latvijas valsts budžetā 2020. gadā cietuma celšanai rezervēti vien pieci miljoni. Lielākās izmaksas būtu plānojamas 2021. un 2022. gadā, kad notiktu reālā būvniecība, bet, vai tam rezervēt naudu, valdība varētu lemt vien pavasarī. Jāpiebilst, ka celtnieku piedāvātajās summās ierēķināti visi iespējamie sadārdzinājumi, tādēļ teorētiski iespējams, ka reālās izmaksas varētu arī būt mazākas. To sola arī topošās valdības tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Jānis Bordāns
Tieslietu ministra amata kandidāts (JKP)

Ja nemaldos, tad Valkā ugunsdzēsības depo izmaksāja trīsreiz dārgāk nekā Valgā. Un šeit var redzēt analoģijas, ka šobrīd mums ir iepriekšējai valdībai plānā bijis trīs reizes dārgāk nekā tas maksā Igaunijā. Ja mēs atgriežamies pie racionālām izmaksām, neuzpūstām tāmēm un izslēgtiem atpakaļmaksājumu koruptīviem darījumiem, tad tas varētu samazināties vismaz uz pusi.

Bordāns atgādina, ka darbs pie jaunas ieslodzījuma vietas celtniecības pirmoreiz nopietni sāka virzīties laikā, kad viņš ieņēma šo amatu iepriekš. Tolaik cietuma celtniecība tika iekļauta Nacionālās attīstības plānā un valdība šim mērķim izdalījusi 50 miljonus latu, tomēr kādu laiku pēc ministra nomaiņas Nacionālā apvienība cietumam atvēlēto naudu pārdalīja dzimstības veicināšanai. Bordāns atzīst, ka vispirms tas būs jāsaskaņo ar koalīcijas partneriem, bet cietums būšot viena no viņa prioritātēm.

“Galvenā ziņa, ka tie korumpanti, kas tiks notverti šajā laikā un ieslodzīti, viņi nebūs jaunajā cietumā, viņi sēdēs vecajos cietumos,” uzsver Bordāns.

Jaunajam Liepājas cietumam būtu jābūt uzceltam līdz 2023. gadam.

17 komentāri