Izglītības reforma: skolā no otrās klases, pirmā klase – bērnudārzā

Pievienot komentāru
Izglītības reforma: skolā no otrās klases, pirmā klase – bērnudārzā
Autors: LETA

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis strauji ķēries īstenot savu ieceri, ka skolas gaitas bērniem jāsāk sešu gadu vecumā. Par steigu, kādā šī reforma tiek virzīta, neizpratnē ir vecāku un skolotāju organizācijas. Viņuprāt, pašreizējā izglītības sistēma nav piemērota tik maziem bērniem.

Jānodrošina sešgadniekiem atbilstoša vide

Pirmklasniekiem ir četras vai piecas 40 minūšu garas mācību stundas dienā. Stundās rātni jāsēž, nedrīkst skaļi sarunāties, jāklausās, jākoncentrējas mācībām. Skolotāji norāda, ka šādam režīmam nav gatavi daudzi septiņgadnieki, nemaz nerunājot par gadu jaunākiem bērniņiem.

”Ja mēs gribam sākt mācīt no sešiem gadiem un jau skolā, tad ir jāmaina skolas vide. Mēs redzam, ka arī septiņgadnieki, kas atnāk uz skolu, ne visi ir gatavi fiziski uzsākt mācības disciplinējošā vidē, kāda tā ir skolā. Tātad ļoti būtiski jāmaina mācību apstākļi,” situāciju skolā komentē Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors Pēteris Ševčenko.

Daudzi vecāki atbalstītu skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, ja pirmajā klasē mācību vielu pasniegtu caur spēlēm un rotaļām. Būtu vairāk fizisko aktivitāšu, pastaigu svaigā gaisā, tāpat bērniem ir jānodrošina diendusa.

”Daudzi vecāki man piekritīs, ka izglītības sistēmā ir vajadzīgas izmaiņas un viņi ir par. Jautājums ir par to, kādas ir šīs izmaiņas un vai mācību uzsākšana no sešiem gadiem nav reforma tikai ķeksīša pēc, bet īstenībā saglabāsies vecā sistēma. Tās, es domāju, ir vecāku lielākās bailes,” uzsver trīs bērnu māmiņa, portāla mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Pedagogu arodbiedrībā piebilst, ka arī skolotāji ir jāsagatavo izmaiņām.

”Mēs uzskatām, ka ir nepieciešama diskusija. Pedagogi ir tie, kuri īsteno politiķu pieņemtos lēmumus. Pedagogiem šobrīd nav izpratnes – kā būs jādara un kas būs jādara! Tas ir tieši tāpat, kā šobrīd ar atalgojumu,” norāda pedagogu arodbiedrības padomniece izglītības jautājumos Irina Avdejeva.

Vairumā ES valstu skolā sāk iet no 6 gadiem

Obligātu skolas gaitu sākšanu no sešiem gadiem Izglītības ministrija plāno ieviest no 2018./19. mācību gada. Skaidrs, ka divu gadu laikā visas skolas nepaspēs pielāgot sešgadnieku vajadzībām. Tāpēc ministrijā rosina – pirmā klase būtu bērnudārzā, bet skolā bērns sāktu iet, sākot ar otro klasi.

”Būtiskākā ziņā ir tā, ka mēs šo redzam kontekstā ar kopējo izglītības satura reformu, kur mēs darbojamies ar bērnu jau no piecu gadu vecuma līdz pat izglītības beigu posmam. Lai tā forma un veids ir bērnam piemērota un atbilstoša. Attiecīgi, tur kur ir vide pieejama un piemērota un arī skolotājam ir prasmes darboties ar šo bērnu,” stāsta Izglītības ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa.

Izglītības ministrijai gan būs vēl jātiek skaidrībā, kā mācību procesā iesaistīt tos bērnus, kuri neapmeklē bērnudārzu. Neatbildēts arī paliek jautājums, vai 2018. gadā pirmajā klasē nesatiksies sešgadnieki, un tie teju astoņgadīgie bērni, kurus gadu iepriekš vecāki vēl nepalaida skolā, jo viņiem septembrī nebija septiņi gadi. Jāpiebilst, ka vairumā Eiropas Savienības valstu bērni sāk iet skolā sešu gadu vecumā. Septiņu gadu slieksnis bez Latvijas vēl ir Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Bulgārijā un Horvātijā.

Video