Izglītības nozarē briest būtiskas pārmaiņas. Dažās skolās valda satraukums, citās – atvieglota nopūta

2 komentāri
Izglītības nozarē briest būtiskas pārmaiņas. Dažās skolās valda satraukums, citās – atvieglota nopūta
IMAGO IMAGES / SCANPIX

Izglītības nozarē Latvijas vidusskolām drīzumā jāgatavojas būtiskām pārmaiņām. Valdība uzklausījusi Izglītības ministrijas starpziņojumu par vidusskolu tīkla sakārtošanu. Ziņojumu gala versija būs gatava pavasarī. Ministre Ilga Šuplinska (JKP) pagaidām neatklāj, cik vidusskolu pārtaps par pamatskolām, tiks apvienotas vai pat slēgtas.

Cita starpā ministrija rosina klasēs noteikt minimālo skolēnu skaitu. Piemēram, lielo pilsētu vidusskolu klasēs būtu jāmācās no 120 līdz 150 skolēniem, bet mazajās pilsētās – no 40 līdz 45 audzēkņiem.

Uz šiem ministrijas plāniem skolas un pašvaldības reaģē dažādi: vieni satraukušies, citi – jūtas atviegloti. TV3 Ziņas devās uz Pilsrundāles vidusskolu. Tur ministrijas piedāvātos kritērijus būs iespējams izpildīt, taču turpinās arī neziņa gan par jauno saturu, gan par novadu reformu.

Matemātikas eksāmenā, angļu valodā vienmēr esam pirmajā trijniekā, – tā stāsta Pilsrundāles vidusskolas direktore Anda Liškauska.

Kad Bauskas novads reorganizējis savas skolas, daudzi jaunieši izvēlējušies mācīties nevis Bauskas ģimnāzijā, bet tieši Pilsrundālē. Šeit vidusskolas klasēs mācās vairāk nekā 40 bērnu, un tas nozīmē, ka Pilsrundāles vidusskola izpilda Izglītības ministrijas sauktos kritērijus.

Skolas direktore nepiekrīt Izglītības ministrijas viedoklim, ka optimāli jauno mācību saturu jau no šā gada septembra varēs ieviest tikai tās vidusskolas, kurās mācās 90 bērni un kurās ir vismaz divas paralēlklases.

“Ļoti normāli būtu, ka ir arī viena klase, pieņemsim, ar 15-16 skolēniem, jo mēs ar šādu skolēnu skaitu pilnībā atbilstoši jaunajam izglītības saturam varam šos minimālos divus grozus piedāvāt,” pauž Pilsrundāles vidusskolas direktore.

Skola jau sākusi gatavoties jaunā mācību satura ieviešanai. Bažas, ka līdz ar to tiks vienkāršots mācību saturs, joprojām ir matemātikas skolotājai ar 38 gadu stāžu.

“Jāprot aprēķināt nauda, matemātika tā nav tikai nauda, es arī šodien vienā klasē teicu, ka matemātika ir tā, kas ievieš skaidrību galvā, smadzenēs, matemātika māca domāt,” teic matemātikas skolotāja Anna Vasiļevska.

Ar bažām skolā gaida arī novadu reformu, kad Pilsrundāle varētu kļūt par lielā Bauskas novada daļu. “Protams, te var jautājums būt, vai mēs pastāvēsim kā vidusskola, jo tādā gadījumā jau Bauskas novads lems. Ņemot vērā to pieredzi, kāda šobrīd ir, jo Bauskas novadā pēdējo gadu laikā ir jau likvidētas divas vidusskolas,” vērš uzmanību Pilsrundāles vidusskolas direktore.

Pašā Pilsrundāles novadā savulaik no četrām skolām izveidota viena, tāpēc vietvara uzskata, ka nepieciešamās reformas jau veiktas. Ja vidusskolas Pilsrundālē nebūtu, lielākai daļai jauniešu nāktos mērot ceļu uz Bausku.

“Ja, pieņemsim, mums jau tagad ir maršruts, kur skolēns pavada 45 minūtes, tas nozīmē, ka viņam šis laiks ceļā būtu jāpavada vēl vairāk. Pārvietošanās un ilgais laiks nogurdina skolēnu, vai tā kvalitāte būs tik laba,” saka Pilsrundāles novada izglītības speciāliste Zinaida Sparāne.

2 komentāri