Izglītības ministrija plāno atņemt finansējumu skolām, kurās mācās maz skolēnu

1 komentārs
Izglītības ministrija plāno atņemt finansējumu skolām, kurās mācās maz skolēnu
FOTO: LETA

Izglītības ministrija plāno atņemt valsts līdzfinansējumu vidusskolām, kurās mācās ļoti maz skolēnu. Tādas valstī šobrīd ir 80 – tiesa gan, to tūlītēja slēgšana nav gaidāma. 

Vairākos desmitos vidusskolu šajā mācību gadā gala eksāmenus kārtojuši mazāk par 10 skolēniem. Izglītības ministre uzskata, – ja vidusskolā mācās tikai daži audzēkņi, tad viņiem grūti nodrošināt kvalitatīvu izglītību.

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile

Mēs Latvijā, un es nezinu arī nevienu citu valsti pasaulē, kuri varētu atļauties uzturēt kvalitatīvu vidējās izglītības posmu skolai, kur vidēji klasē mācās 12 vai 20 bērni. Atļauties līdzās divas mazas skolas un abās nodrošināt pilnu komplektu ar labiem skolotājiem un labu materiālo bāzi, ir neiespējami tieši finanšu resursu dēļ.

Tāpēc ministrija piedāvā izmaiņas, kas paredz, ka minimālais skolēnu skaits, lai atvērtu 10. klasi novadu skolās, ir 12 skolēni, novadu pilsētu skolās 18 audzēkņi, bet lielo pilsētu skolās 22 skolēni. Skolas, kurās būs mazāk skolēnu, valsts finansējumu nesaņemtu. Ja noteiktumus pieņems, tie stāsies spēkā nākamgad.

Sliktās demogrāfiskās situācijas dēļ kopš 1990. gada skolēnu skaits samazinājies par 42%, bet skolu skaits – tikai par 13%. Tāpēc arī skolotāju arodbiedrība ministrijas plānam neiebilst.

Arodbiedrībā gan norāda, ka, plānojot skolu slēgšanu un apvienošanu, nevajadzētu ņemt vērā tikai skolēnu skaitu kā vienīgo kritēriju.

Tāpat skolotāji uzskata, ka jāpiedāvā alternatīvas darba iespējas, piemēram, pirmsskolas izglītības iestādēs vai pieaugušo izglītības jomā tiem pedagogiem, kas varētu zaudēt darbu.