Izgāzusies vērienīgā iecere par “kaķu pilsētiņas” izveidi Zasulaukā

7 komentāri

Izgāzusies biedrības ”Šri Ganeša” vērienīgā iecere Zasalaukā izveidot kaķu koloniju, kur aiz žoga mitinātos simts peļu junkuri. Lai gan šim mērķim biedrībai lielu zemes gabalu atvēlēja Rīgas dome, kaķu mīļotāji tomēr nespēja tikt galā ar normatīvu prasībām.

Biedrība reģistrēta kādā Bruņinieku ielas namā. Par to, ka šeit patiešām mīt kaķu mīļotāji, liecina mazais namiņš ar nosaukumu “Kaķu bistro”.

Zvanām pie biedrības durvīm, un tās atver dežurante. Vadītājs gan nav uz vietas. Taču arī priekšnamā ir kaķu mājas, viens peļu junkurs sildās uz radiatora, un gaisā jūtama kaķu urīna dvaka. Dežurante sazinās ar biedrības vadītāju, kurš telefoniski skaidro – nekādi komentāri par kaķu pilsētiņas iecerēm nebūs.

Tomēr vēl septembrī par vērienīgo ieceri sabiedrība uzzināja Rīgas domes komisijas sēdē, kurā deputāti lēma biedrībai uz 10 gadiem nodot vairāk nekā 7000 kvadrātmetru platību Zasalaukā. Toreiz izskanēja, ka biedrība par ziedojumiem cer teritoriju iežogot, izvietot tajā 100 kaķus, kurus ar laiku atdot adoptācijā jauniem saimniekiem Latvijā un ārzemēs. Nekādu vizualizāciju, plānu, vien iecere, ka šo ideju ar ziedojumiem atbalstīs iedzīvotāji, “sametot” biedrībai 10 000 eiro.

Dome jautāja Pārtikas un veterinārā dienesta viedokli, kas biedrībai uzdeva virkni jautājumu. Uz tiem, vairāku mēnešu laikā, biedrība tā arī neatbildēja.

“Visas viņu darbības atbilda patversmes darbībām. Ziņojām Rīgas domei – ja būs visas darbības, kas ir iesniegumā, viņiem ir jāreģistrē šī vieta kā patversme. Un ar to arī no pagājušā gada nogales mums nekādas informācijas nav. Protams, tur ir stingrāki nosacījumi, jāievēro reģistri. Tā nav vienkārša dzīvnieku turēšanas vieta,” saka PVD pārstāve Mairita Riekstiņa.

Kaķu pilsētiņas ideju kritizēja vetārsti, un arī PVD atzīst, ka doma salikt vienā slēgtā teritorijā 100 astaiņus var izrādīties ļoti riskanta. “Kaķis pēc savas būtības ir vienpatis, tas radītu stresu, ja šādu dzīvnieku apjomu vienā vietā turētu,” teic Riekstiņa.

Līdz ar to dome savu lēmumu par iespaidīgā zemes gabala nodošanu biedrībai apturējusi.

“Ņemot vērā minēto, lūdzām biedrību nekavējoties sniegt Rīgas domes Īpašuma departamentam skaidrojumu par PVD vēstulē norādīto, kā arī informēt par biedrības  darbības plāniem zemesgabalā. Tā kā informācija no biedrības joprojām nav saņemta, tad Rīgas domes lēmuma izpilde attiecībā uz līguma noslēgšanu ar biedrību ”Šri Ganeša” tiek apturēta līdz biedrības skaidrojuma izvērtēšanai,” saka Rīgas Domes pārstāve Baiba Gailīte.

Rīgas Domes Vides departamentā skaidro, ka pašvaldība tiek galā ar klaiņojošajiem kaķiem itin labi. Klaiņojošie suņi tiek ķerti, un nodoti patversmēm, bet kaķus pēc noķeršanas vakcinē pret trakumsērgu, sterilizē un palaiž atpakaļ. Šāds veids Rīgas kaķu populācijas  kontrolei izvēlēts pētot citu valstu pieredzi.

“Šī programma tika aizsākta Dānijā un Lielbritānijā, 1970. gados. Citas pasaules valstis to pārņēma. Dzīvnieku aizsardzības organizācijas iesaka kaķus nevis iznīcināt, bet sterilizēt. Tādā veidā viņi neļauj savā teritorijā ienākt jauniem. Nevairojas, neizplata infekcijas. Slimos eitanizē. Pavasarī [sterilizētie kaķi] uzvedas pieklājīgāk, klusāk,” teic Vides departamenta Dzīvās dabas resursu nodaļas vadītāja Lana Puntusa.

Teorētiski kaķu pilsētiņas biedrībai ir iespējas sniegt skaidrojumus un sakārtot dokumentāciju, lai plānu mēģinātu atdzīvināt, taču tas vairākus mēnešus nav darīts, un biedrība vairs nekomunicē ne ar presi, ne atbildīgajām iestādēm.

7 komentāri