Izgāzies ierēdņu plāns apvienot Nacionālo botānisko dārzu ar institūtu Silava

Komentāri
Izgāzies ierēdņu plāns apvienot Nacionālo botānisko dārzu ar institūtu Silava
FOTO: LETA

Nacionālajā botāniskajā dārzā plaukst orhidejas, bet ne zinātne – to pirms diviem gadiem secināja starptautiski eksperti. Ierēdņi cerēja situāciju labot, pievienojot botānisko dārzu mežzinātnes institūtam Silava. Bet izrādās, ka pietiek ar tik vien kā paša botāniskā dārza vadības ”nē”, lai šie plāni būtu izmetami atkritumos.

Apaļa nulle

Pirms diviem gadiem starptautiski eksperti izvērtēja Latvijas zinātniskās iestādes un secināja, ka Nacionālais botāniskais dārzs zinātnes jomā darbojas ļoti vāji. Par to liecināja, piemēram, fakts, ka botāniskā dārza pētnieku raksti netika publicēti starptautiskos zinātniskos žurnālos. Un divos gados kopš tā laika situācija nemainījās.

Tādēļ Izglītības ministrija izkala plānu apvienot Botānisko dārzu ar mežzinātnes institūtu Silava.

”Abas institūcijas atrodas Salaspilī, abām institūcijām ir ļoti līdzīgi darba aspekti, abas institūcijas strādā ar Latvijas augu genofondu,” apvienošanu argumentē ministrijā par zinātni atbildīgā ierēdne Agrita Kiopa.

Modernai un nopietnai zinātniskai iestādei būtu vajadzīgi vismaz divi simti pētnieku un šāds skaits tiktu sasniegts apvienojot Silavu ar botānisko dārzu. Tas esot svarīgi, jo palīdz piesaistīt Eiropas fondu finansējumu, kas šobrīd ir faktiski galvenais finansējuma avots zinātnei Latvijā.

Par apvienošanas lietderību ministrija šodien centās pārliecināt Nacionālā botāniskā dārza vadību, bet bez panākumiem. Botāniskā dārza vadītājs Andrejs Svilāns bažījas, ka tad ātri vien tiktu apcirpts budžets tādās jomās, kā reto un Latvijā selekcionēto augu saglabāšana.

”Zinātnes finansējums botāniskā dārza budžetā šobrīd ir 1,1% no visa kopuma. 1,1% dēļ pakļaut riskam pārējos 99%, nebūtu prāta darbs,” uzskata Svilāns.

Plāni izgāzušies

Pret apvienošanu iebilst arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kuras pakļautībā šobrīd ir botāniskais dārzs. Ministrijā uzskata, ka botāniskais dārzs ir lietišķa iestāde, par kuras zinātniskajiem panākumiem nav pārlieku jāsatraucas.

”Botāniskā dārza nozīme ir drīzāk nacionāla. Ir svarīgi saglabāt un selekcionēt Latvijai derīgus augus. Un tādēļ, mūsuprāt, būtu grūti panākt situāciju, ka botāniskais dārzs veic nozīmīgus starptautiskus pētījumus,” skaidro ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Saskaņā ar Latvijas likumiem bez paša botāniskā dārza piekrišanas apvienošana nevar notikt. Līdz ar to Izglītības ministrijas ierēdņu kaltie plāni jau tagad ir izgāzušies.

Video

Lasi vēl