Izgāzies ierēdņu plāns apvienot Nacionālo botānisko dārzu ar institūtu Silava

Komentāri

Nacionālajā botāniskajā dārzā plaukst orhidejas, bet ne zinātne – to pirms diviem gadiem secināja starptautiski eksperti. Ierēdņi cerēja situāciju labot, pievienojot botānisko dārzu mežzinātnes institūtam Silava. Bet izrādās, ka pietiek ar tik vien kā paša botāniskā dārza vadības ”nē”, lai šie plāni būtu izmetami atkritumos.

Apaļa nulle

Pirms diviem gadiem starptautiski eksperti izvērtēja Latvijas zinātniskās iestādes un secināja, ka Nacionālais botāniskais dārzs zinātnes jomā darbojas ļoti vāji. Par to liecināja, piemēram, fakts, ka botāniskā dārza pētnieku raksti netika publicēti starptautiskos zinātniskos žurnālos. Un divos gados kopš tā laika situācija nemainījās.

Tādēļ Izglītības ministrija izkala plānu apvienot Botānisko dārzu ar mežzinātnes institūtu Silava.

”Abas institūcijas atrodas Salaspilī, abām institūcijām ir ļoti līdzīgi darba aspekti, abas institūcijas strādā ar Latvijas augu genofondu,” apvienošanu argumentē ministrijā par zinātni atbildīgā ierēdne Agrita Kiopa.

Modernai un nopietnai zinātniskai iestādei būtu vajadzīgi vismaz divi simti pētnieku un šāds skaits tiktu sasniegts apvienojot Silavu ar botānisko dārzu. Tas esot svarīgi, jo palīdz piesaistīt Eiropas fondu finansējumu, kas šobrīd ir faktiski galvenais finansējuma avots zinātnei Latvijā.

Par apvienošanas lietderību ministrija šodien centās pārliecināt Nacionālā botāniskā dārza vadību, bet bez panākumiem. Botāniskā dārza vadītājs Andrejs Svilāns bažījas, ka tad ātri vien tiktu apcirpts budžets tādās jomās, kā reto un Latvijā selekcionēto augu saglabāšana.

”Zinātnes finansējums botāniskā dārza budžetā šobrīd ir 1,1% no visa kopuma. 1,1% dēļ pakļaut riskam pārējos 99%, nebūtu prāta darbs,” uzskata Svilāns.

Plāni izgāzušies

Pret apvienošanu iebilst arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kuras pakļautībā šobrīd ir botāniskais dārzs. Ministrijā uzskata, ka botāniskais dārzs ir lietišķa iestāde, par kuras zinātniskajiem panākumiem nav pārlieku jāsatraucas.

”Botāniskā dārza nozīme ir drīzāk nacionāla. Ir svarīgi saglabāt un selekcionēt Latvijai derīgus augus. Un tādēļ, mūsuprāt, būtu grūti panākt situāciju, ka botāniskais dārzs veic nozīmīgus starptautiskus pētījumus,” skaidro ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Saskaņā ar Latvijas likumiem bez paša botāniskā dārza piekrišanas apvienošana nevar notikt. Līdz ar to Izglītības ministrijas ierēdņu kaltie plāni jau tagad ir izgāzušies.

Video

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl