Izgāžas kārtējie reformu plāni: nebūs prioritāro pacientu grupu

0 Komentāru
Izgāžas kārtējie reformu plāni: nebūs prioritāro pacientu grupu
LETA

Izgāzusies kārtējā reforma veselības aprūpes jomā. Četras dienas pirms jaunajai kārtībai bija jāstājas spēkā, valdība atteikusies no ieceres par pacientu grupām, kas medicīnas pakalpojumus varētu saņemt bez rindas. Jaunā veselības ministre atzīst, ka vienkārši nebija skaidrs, kā iecerēto kārtību būtu iespējams tehniski īstenot.

Iepriekšējā nozares ministra Gunta Belēviča laikā pieņemtajai jaunajai kārtībai bija jāstājas spēkā piektdien. Tā paredzētu, ka atsevišķām pacientu grupām kā grūtnieces, bērni, kā arī cilvēki ar darba nespējas lapām un personas, kam atklātas pazīmes, kas prasa tālākas izmeklēšanas, saņemtu medicīniskos pakalpojumus prioritāri, nevis gaidītu rindā. Nozares pārstāvji pret to gan strikti iebilda.

“Jebkurš var kļūt par prioritāru, bet viņš var kļūt par prioritāru tikai uz citu pacientu rēķina. Ir pacienti jāmet ārā no rindas, lai nodrošinātu šīs prioritārās rindas,” norāda Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Tas, ka šāda kārtība vispār tika pieņemta, jau norāda uz haosu veselības aprūpes nozarē, norāda slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs. To netieši apstiprina arī jaunā veselības ministre Anda Čakša, kura atzīst, ka valdība atteikusies no prioritāro pacientu grupām, jo neesot bijis nekāda plāna, kā šo sistēmu ieviest.

“Ja ir iebildumi, un mēs neredzam, kā tas var labi strādāt, tad nevajag virzīt uz priekšu tādus noteikumus, kuri reāli dzīvē pēc tam būs tik sarežģīti ieviešanu, ka nedos efektu,” norāda Čakša.

Veselības ministre apgalvo, ka no idejas par prioritārajām pacientu grupām valdība vēl nav pilnībā atteikusies. Tomēr tas, ka pacients ir bērns vai grūtniece, noteikti netiks uzskatīts par kritēriju, lai tiktu uz izmeklējumiem bez rindas.

“Medicīnā prioritāti nosaka pacienta veselības stāvoklis jeb smagums, un, balstoties uz to, ārstam jāpieņem lēmums, kuram pacientam jābūt pirmajam. To nenosaka [tas, vai pacients ir] bērns vai pieaudzis cilvēks. Var būt situācija, kad pieaugušajam ir daudz būtiskāka problēma tajā brīdī,” teic Čakša.

Ministre norāda, ka šogad svarīgākais darba kārtības uzdevums būšot mazināt onkoloģisko pacientu rindas.

Video

 

 

0 Komentāru