Izdota grāmata, kurā apkopotas 39 Latvijas dibinātāju biogrāfijas

0 Komentāru
Izdota grāmata, kurā apkopotas 39 Latvijas dibinātāju biogrāfijas
JĀNIS ZARIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Gaidot Latvijas simtgadi, Nacionālais vēstures muzejs izdevis īpašu grāmatu – tajā var iepazīties ar tiem 39 cilvēkiem, kuri 1918. gada 18. novembrī atradās pašreizējā Nacionālā teātra ēkā un dibināja Latvijas valsti. Viņu vidū – zemnieki, ārsti, juristi, inženieri, karavīri, kuru dzimtas kara gados izklīdušas pa visu pasauli.

Līdz šim Latvijas valsts dibināšanas vienīgā liecība bija fotomeistara Viļa Rīdzenieka 1918. gada 18. novembrī uzņemtā fotogrāfija. Tika izgatavoti 2 kadri – maza fotogrāfija un liela izmēra bilde, kas vēlāk tika izkrāsota. Pirmās brīvvalsts laikā tapa arī vairākas vēsturiskās fotogrāfijas kopijas, tomēr 20. un 30. gados nevienam neienāca prātā atšifrēt, kādas personas bildē redzamas.

Skaidrība par tiem, kas redzami fotogrāfijā, pamazām tika viesta pagājušā gadsimta 70. gados trimdā. Pēc neatkarības atgūšanas, kad kļuva pieejami PSRS arhīvi, informācija tika papildināta, un nu visi Latvijas valsts dibinātāju vārdi ir noskaidroti.

“Bija skaidrs, ka tas darbs, kas ir ieguldīts, lai apzinātu to 39 cilvēku dzīvesstāstus, kas ir dibinājuši Latvijas valsti, ka tas darbs ir tik liels, ko bija paveicis Cēsu muzeja kolēģis Tālis Pumpuriņš, ka mēs to gribējām iemūžināt tādā paliekošā grāmatas formātā,” atklāj vēsturnieks, grāmatas līdzautors Toms Ķikuts.

Grāmata dod priekšstatu par katru no valsts dibinātājiem, tostarp, atklājot, kas šis cilvēks bija 1918. gada 18. novembrī, ko viņš darījis pirms un pēc valsts dibināšanas.

Latvijas dibinātāju vidū ir zemkopji, skolotāji, agronomi, juristi, karavīri, ārsti, inženieri, banku darbinieki, kuri pēc Krievijas impērijas cara gāšanas 1917. gadā aktīvi iesaistījās politiskajā dzīvē.

Latvijas dibinātāju dzimtas kara gados izšķīdušas pa visu pasauli, tomēr daudzi palika Latvijā un viņu pēcteči šobrīd ir sabiedrībā zināmi cilvēki. Piemēram, basketbolists Kaspars Kambala, kura vecvectēva brālis bija starp dibinātājiem. Savas saknes neaizmirst un senču piemiņu augsti godā Čakstes un Akurāteru dzimtas piederīgie.

0 Komentāru