Izdevies pastarpināti sazināties ar E-bay piedāvāto prezidentu zvērestu pārdevēju

0 Komentāru
Izdevies pastarpināti sazināties ar E-bay piedāvāto prezidentu zvērestu pārdevēju
FOTO: Ekrānšāviņš

Izdevies pastarpināti sazināties ar E-bay piedāvāto prezidentu zvērestu pārdevēju, informē Latvijas Nacionālā arhīva vadītāja Māra Sprūdža. Ar zvērestu pārdevēju sazinājies kāds kolekcionārs, kura vārdu Sprūdža neatklāja. Pēc viņas teiktā, pašlaik notiek pārrunas par dokumenta pārdošanu un tās varētu ilgt aptuveni pusgadu.

Paredzēts, ka zvērestu autentiskumu pārbaudīs kolekcionārs, kurš pašlaik risina sarunas. Viņš esot apņēmies doties pie pārdevēja pats par saviem līdzekļiem. “Tagad, kad esam nodibinājuši tiešu kontaktu, dokumenta cena varētu mainīties,” komentēja Sprūdža, norādot – ja zvēresti izrādītos īsti, naudu to atpirkšanai vajadzētu meklēt valsts budžetā, jo Nacionālajam arhīvam tās neesot.

Pēc Sprūdžas stāstītā, cilvēks, pie kura atrodas dokuments, strādājis Saeimas kancelejā. 1940.gadā viņš zvērestus paņēmis līdzi, baidoties, ka okupācijas vara tos varētu iznīcināt. 1944.gadā viņš aizceļojis no Latvijas, līdzi ņemot zvērestus, kurus glabājis visus šos gadus.

Kultūras ministrijas (KM) Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns atzīmēja, ka dokumenta turētājam ir nosūtīta vēstule, kurā pausti muzeju speciālistu apsvērumi, ka nepieciešama dokumenta autentiskuma analīze, jātiek skaidrībā ar īpašumtiesību jautājumu un iespējām Latvijas valstij atgūt dokumentu. Tālākā rīcība un tai nepieciešamais laiks būšot atkarīgs no saņemtās atbildes.

Jau ziņots, ka interneta izsoļu vietnē E-bay par 30 000 ASV dolāru (24 420 eiro) tiek piedāvāts iegādāties Latvijas valsts pirmo prezidentu – Jāņa Čakstes, Gustava Zemgala un Alberta Kvieša – kaligrāfiski parakstītus zvērestus.

Eksperti atzinuši – ja dokuments ir autentisks, tad tam jāatrodas Latvijā un jābūt publiski pieejamam.

“Eksperti atzina, ka šāds dokuments ir pastāvējis, taču nav skaidrības par izsoļu vietnē “E-bay” piedāvātā eksemplāra autentiskumu,” iepriekš stāstīja Kultūras ministrijas (KM) Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns. Viņš skaidroja, ka pirmajā sanāksmē eksperti – muzeju un arhīvu pārstāvji, kā arī vēsturnieki – vienojās par nepieciešamību analizēt dokumenta autentiskumu, tikt skaidrībā ar īpašumtiesību jautājumu, bet pēcāk ar jautājumiem, kas saistīti ar priekšmeta atgūšanu. “Patlaban vēl nav skaidrs, kā tas notiks, vai tā būs atpirkšana, dāvināšana vai kā citādi,” norādīja Garjāns, piebilstot, ka procesu koordinēs KM.

Sprūdža iepriekš komentēja, ka E-bay prasītie 24 420 eiro ir neadekvāti liela summa. Pēc viņas domām, šos dokumentus valstij vajadzētu saņemt kā dāvinājumu.

Šī neesot pirmā reize, kad izsoļu vietnē E-bay tiek piedāvāts dokuments ar Latvijas prezidentu Čakstes, Zemgala un Kvieša zvērestiem būt uzticīgiem Latvijai. Jau pirms pusotra gada īpašnieks esot prasījis vairāk nekā 100 000 eiro, tomēr par to, vai darījums noticis, informācijas nav.

Dokumenta fotokopijās redzams mākslinieka zīmēts Latvijas ģerbonis, kā arī vairākas lappuses zvēresta teksta un prezidentu paraksti. Čakste, Zemgals un Kviesis katrs savas prezidentūras sākumā sola “turēt svētus un ievērot Latvijas Satversmi un likumus, kā arī pret visiem izturēties taisni un savus pienākumus izpildīt pēc labākās apziņas”.

0 Komentāru