Īvāns dalās atmiņās par neatkarības atjaunošanu

Komentāri

”Ja būtu nokavējuši dažas dienas prasību Padomju Savienībai atzīt Latvijas neatkarību, mēs par to varētu cīnīties vēl gadiem. Izmantojām burtiski dažas stundas…” stāsta Latvijas Tautas frontes (LTF) pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

”Augusts pienāca negaidīti – puča rīkotāji šajās dienās bija mācījušies no 1991. gada barikāžu laika un neļāva tās izveidot. No rīta visos tiltos un visās pieejās, pa kurām Rīgā varēja ienākt smagā lauksaimniecības tehnika, bija noslēgtas, tāpat bija bloķētas informācijas sistēmas,” stāsta D. Īvāns.

Augusta pučs bija neveiksmīgs valsts apsvēruma mēģinājums Padomju Savienībā 1991. gada 19. – 21. augustā. Tā mērķis bija gāzt prezidentu Mihailu Gorbučovu un pārtraukt valsts demokratizāciju.

21. augusts ir Latvijas neatkarības atjaunošanas diena ”de facto”. Šajā datumā Latvijas Republikas Augstākā padome, 111 deputātiem balsojot ”par”, bet 13 – ”pret”, pieņēma Konstitucionālo likumu ”Par Latvijas Republikas valstisko statusu”.

Konstitucionālais likums atjaunoja Satversmi un tajā iekļautās vērtības, nosakot, ka Latvija ir neatkarīga, demokrātiska republika, kurā Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai un kuras valstisko statusu nosaka Latvijas Republikas 1922. gada 15. februāra Satversme.

Lasi vēl