Invalīdi spiesti strādāt nelegāli, jo nevar atļauties samaksāt valstij minimālo nodokli

3 komentāri

Absurdā situācijā jau ilgstoši atrodas cilvēki ar smagu invaliditāti, kuri, par spīti veselības problēmām, vēlas būt noderīgi sabiedrībai un piepelnīties, piemēram, ar rokdarbiem. Lai šie cilvēki varētu savus darinājumus pārdot legāli, viņiem jābūt saimnieciskās darbības veicējiem, bet daudziem finansiāli neizpildāma ir prasība maksāt valstij minimālo nodokli – 50 eiro gadā, kas ir spēkā jau divus gadus.

Pirms trīs gadiem Līga zaudēja redzi, taču uzskata, ka nedrīkst padoties, un viņa ir iemanījusies, kā no papīra izveidot krāšņas ziediem rotātas apsveikumu kartītes, un vēl sieviete no vaska darina sveces.

Brilles Līga nēsā, domājot par redzīgajiem sarunu partneriem, citādi bez brillēm acis šaudoties šurpu-turpu. Dienā Līga spēj izveidot līdz pat 10 apsveikumu kartītēm, un cilvēki par viņas darinājumiem uzzina arī sociālajos tīklos. Šobrīd gan tirgošanās notiek, apejot nodokļu iekasētājus.

Līga Muižniece, redzes invalīde, rokdarbniece:

Diemžēl mēs nevaram samaksāt to lielo naudu, tāpēc ka dažam labam redzes invalīdam ir tik minimāli tie ienākumi, ka ejam pa kaut kādiem tirdziņiem, kur nav jāmaksā.

Sociālā darbiniece Kristīne ikdienā strādā ar invalīdiem un stāsta, ka visgrūtāk valsts noteikto minimālo nodokli – 50 eiro ir samaksāt tiem, kuri veselības dēļ nevar rokdarbus radīt tādos apmēros, ka vispār varētu runāt par peļņu.

Kristīne Zinkeviča, dienas aprūpes centra Gaismas stars sociālā darbiniece:

Šobrīd šie cilvēki nemaksā vispār neko – ne to samazināto patenta maksu, ne tos 50 eiro, visbiežāk tas viss notiek pilnīgi nelegāli, tā ir ēnu ekonomika, ko valsts ar savu attieksmi patiesībā veicina.

Kā risinājumu Kristīne saredz iespēju arī invalīdiem piešķirt samazināto patenta maksu 17 eiro gadā, kas šobrīd tiek piemērota pensionāriem. To atbalsta arī Valsts ieņēmumu dienests (VID), tomēr bažījas, ka atvieglojumi vienai sociālajai grupai var diskriminēt citas.

Agnese Rudzīte, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece:

Tās ir māmiņas, kas kopj bērnus, tie ir sezonas strādnieki, te būtu jāvērtē šis samērīgums, lai mēs, ieviešot kādus atvieglojumus vienai grupai, stipri nesarežģījam dzīvi vai radam netaisnīgu situāciju citām sociālajām vai nodokļu maksātāju grupām.

VID iesaka invalīdiem ar priekšlikumu vērsties Finanšu ministrijā, kas arī vairākkārt ir darīts. Tomēr pagaidām ministrija ieceres īstenošanu atlikusi.

Astra Kaļāne, Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore:

Ņemot vērā, ka valstī ir vairāk nekā 150 tūkstoši invalīdu, tur ir gan 1., gan 2., gan 3.grupas invalīdi un to, ka šo jauno patentmaksas modeli varētu izmantot negodprātīgi darba devēji, piespiežot invalīdiem maksāt vienkāršoto patentmaksu un daļēji izmaksāt šādi darba algu, mēs tomēr uz 2017. gada budžetu nevirzījām šādus grozījumus.

Taču ministrijā sola, ka darbs pie šī jautājuma tiks turpināts nākamajā gadā, kad tiks skatīti arī nodokļu atvieglojumi.

Astra Kaļāne, Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore:

Patentmaksas ir viens no aspektiem, un iespējams mēs runāsim par smagāko invaliditātes grupu cilvēku iekļaušanu šajā režīmā.

Ja nākotnē tiks pieņemtas kādas izmaiņas, tās invalīdi izjutīs ne ātrāk kā Latvijas simtgadē – 2018. gadā.

Invalīdu aizstāvji nosūtīšanai sagatavojuši kārtējo vēstuli Finanšu ministrijai un ar lūgumu padalīties pieredzē uzrunājuši arī kaimiņvalstis. Tikmēr paši invalīdi saka – jāuztur sevi jau ir šodien.

TOP komentāri

 • Tā IR
  +6 +6 0

  Tā IR

  Invalīds un pensionārs uz ārzemēm neaizbēgs strādāt, tad nu jāplēš no viņiem cik var. Uz kā rēķina sev algas pacels?
 • SK.
  +5 +5 0

  SK.

  Mazos daritājus ķer, medī, soda, bet lielie- kā var sakrāt miljonus nodokļu parāda, tur atbildes vietā klusums.Neatbild ne bijusi, ne v.i.,ne pagaidām jauna VID priekšniece, neviens ministru darbonis.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl