Infektoloģe: Sejas aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir ļoti vēlama

9 komentāri
Infektoloģe: Sejas aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir ļoti vēlama
DMITRIJS ŠUĻŽICS, F64

Sejas aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir ļoti vēlama, sacīja Austrumu slimnīcas infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras profesore Angelika Krūmiņa.

“Esošajā situācijā sejas aizsegu lietošanu sabiedriskajā transportā ir ļoti vēlama, un arī ārvalstu pieredze liecina, ka masku lietošana ir attaisnojusies. Tas ir efektīvs infekcijas izplatību ierobežojošs pasākums,” vērtēja Krūmiņa.

Lasi vēl: VM rosinās atgriezties pie obligātas sejas aizsegu lietošanu sabiedriskajā transportā

Viņa piebilda, ka pagaidām Latvijā citi ierobežojošie pasākumi nebūtu nepieciešami, taču nevar prognozēt, kā situācija ar Covid-19 izplatību attīstīsies nākamajās nedēļās.

“Jebkurā gadījumā masku obligāta lietošana [sabiedriskajā] transportā un varbūt arī publiskās telpās būtu nepieciešama vismaz vairākus mēnešus, jo infekcijas izplatību nevar ierobežot dažās nedēļās. Tas prasa mēnešus,” sacīja Krūmiņa.

Jau ziņots, ka nākamnedēļ Veselības ministrija (VM) rosinās valdībai noteikt obligātu sejas aizsegu lietošanu sabiedriskajā transportā, aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Šāda prasība jau bija spēkā vasaras sākumā.

“Ekspertu ieskatā šis būtu pirmais veicamais Covid-19 ierobežošanas pasākums, tāpēc šāds priekšlikums tiks virzīts izskatīšanai valdībā. Man ir aicinājums iedzīvotājiem jau tagad brīvdienās iegādāties vai šūt sev aizsargmaskas,” sacīja Viņķele.

Ministre skaidroja, ka ierobežojumu ieviešana tiek vērtēta ļoti rūpīgi un VM centīsies virzīties uz priekšu ar jauniem ierobežojumiem tik lēniem soļiem, cik vien tas būs iespējams.

“Mūsu mērķis ir pēc iespējas ilgāk saglabāt klātienes mācību procesu skolās, tāpēc ar jauniem ierobežojumiem nesteigsimies,” skaidroja Viņķele.

Viņa uzsvēra, ka neizskaidrojamo inficēšanās gadījumu skaits liek kļūt piesardzīgiem, taču pagaidām nav pamata ieviest kādus jaunus pulcēšanās vai darba laika ierobežojumus visas valsts mērogā.

“Pagaidām šādi ierobežojumi ieviesti lokālajās Covid-19 uzliesmojuma vietās. Ceram, ka, cik vien ilgi būs iespējams, šādi ierobežojumi visas valsts mērogā nebūs nepieciešami,” piebilda Viņķele.

Latvijā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) aprēķinātajiem datiem pirmo reizi ir pārsniedzis 23 gadījumu robežu.

Līdz šim augstākais pēdējo divu nedēļu saslimstības ar Covid-19 kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā tika novērots 6.aprīlī, kad tas bija 20,52 gadījumi.

ECDC dati sestdien liecina, ka 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā ir 23,3. Iepriekš augstākais līmenis Latvijā tika sasniegts 6.aprīlī, kad tas bija 20,5.

Pēdējo 14 dienu laikā Latvijā ir atklāti 504 jauni inficētie, liecina Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra dati.