Imigrantu ļaunprātīga izmantošana, parādu verdzība un nelegāla nodarbinātība. Bažas par imigrācijas ierobežojumu sekām

1 komentārs

Kāda būs Lielbritānijas kopējā imigrācijas politika pēc “Brexit”, joprojām nav zināms. Taču, visticamāk, austrumeiropiešu vēlme migrēt labākas algas meklējumos uz Lielbritāniju nemazināsies, jo darba samaksa valstīs būtiski atšķiras. Tikmēr eksperti jau izsaka bažas, vai imigrācijas ierobežojumi neradīs cilvēktirdzniecības risku.

Ja “Brexit” dēļ Lielbritānijas robežas mazkvalificētiem imigrantiem no Austrumeiropas būs ciet, eksperti vērtē, – varētu palielināties risks nelegālai nodarbinātībai, tātad arī cilvēktirdzniecībai, lai šie migranti Lielbritānijā nokļūtu.

Tad varētu aktualizēties arī problēmas ar maksāšanu zem britu minimālās algas un migrantu turēšanu necilvēcīgos dzīves apstākļos, – satraukti prognozē Lielbritānijas darbā iekārtošanas un nodarbinātības konfederācija.

Toms Hadlijs
Darbā iekārtošanas un nodarbinātības konfederācijas politikas direktors

Mums ir jāpārliecinās, ka nesāksies ļoti sliktas darbības – migrantu strādāšana melnajā ekonomikā, nelegālā nodarbinātība un citas formas. Mēs par to brīdināsim valdību. Lai vai kādus regulējumus ieviesīs, ir jādomā, vai cilvēki netiks pakļauti riskam.

Taču Eiropas Savienības imigrantu Lielbritānijā ļaunprātīga izmantošana nav tikai nākotnes problēma vai pagātnes atliekas.

Lielbritānijas Nacionālās noziedzības aģentūrā (National Crime Agency) LNT Ziņām stāsta, ka austrumeiropieši, tostarp imigranti no Latvijas, joprojām mēdz kļūt par upuriem modernajai verdzībai un cilvēktirdzniecībai kā ekspluatēšanas formām. Sevišķi tas ir izplatīts celtniecībā un lauksaimniecībā.

Foto: LNT

Noziedzības aģentūra kopā ar britu policiju piedalās paverdzinātāju aizturēšanās, un mums stāsta, – par upuriem 2016. gadā atzīts 21 latvietis, vēl gadu iepriekš 17 mūsu tautieši. Britu varas iestādes atzīst – skaitļi, visticamāk, ir daudzkārt lielāki, jo migranti baidās ziņot. Dati par šo gadu līdz nav vēl apkopoti. Shēmu organizētāji un paverdzinātāji – arī visbiežāk paši latvieši.

Kerolaina Janga
Nacionālās noziedzības aģentūras eksperte

Kad cilvēki nespēj samaksāt par savu nokļūšanu Lielbritānijā, bet ļoti vēlas te strādāt, viņi uzticas cilvēkiem, kas apsola atvest uz Lielbritāniju, ierādīt mājokli un dot darbu. Bet, kad sāk strādāt, viņiem neizmaksā algu vai arī no tās noņem nesaprātīgi lielas summas par atvešanu, istabas īri, transportēšanu uz darbu. Viņi nonāk parādu atkarībā, tādā kā verdzībā.

Paverdzinātāji britu uzņēmējiem uzdodas kā darbā iekārtotāji, kuri tad arī saņem migrantu nopelnīto naudu. Taču tā vietā, lai to godīgi atdotu, naudu patur sev. Tiek atrasti visdažādākie veidi, lai latviešu migrantiem mākslīgi palielinātu parādu jūgu līdz tādam apmēram, kad nespēj no tiem atbrīvoties un beigās alga pretlikumīgi pat zem minimālās likmes.

Kerolaina Janga,
Nacionālās noziedzības aģentūras eksperte

Viņiem tiek draudēts ar vardarbību par ziņošanu policijai. Cilvēkiem ir bail par savu dzīvību. Ir gadījumi, kad paverdzinātāji noņem telefonus, pēc darba ieslēdz mājā, ir uzraugi, kas iebiedē. To sakot, ir grūti noticēt, ka mūsdienās tiešām ir šāda verdzība, bet tā tas ir. Viņus aizved uz darbu, strādā, ved atpakaļ. Visu laiku neizlaiž no uzraudzības. Bet tas notiek Lielbritānijā.

Arī dzīvošanas apstākļi ir necilvēcīgi – pārpildītas un antisanitāras mājas. Neapsildītas. Lielbritānijas Nacionālās noziedzības aģentūrā stāsta, – visbiežāk modernās verdzības gūstā nonāk tie latvieši, kuri ir ļoti nabadzīgi un izmisīgi vēlas uz Lielbritāniju, slikti vai vispār neprot runāt angliski.

Kerolaina Janga
Nacionālās noziedzības aģentūras eksperte

Lai arī šajā jomā strādāju ilgu laiku, tomēr katrs nākamais gadījums ir arvien šokējošāks. Veids, kā paverdzinātāji ciniski izmanto cilvēkus ir šokējoši.

Bieži vien parādu verdzība ir sākums daudz šokējošākām cilvēktirdzniecības formām, sevišķi upuru lomā sievietes.
Kerolaina Janga
Nacionālās noziedzības aģentūras eksperte

Ievieto bordelī, tiek izvarotas vairāku dienu garumā. Var izklausīties šausmīgi, bet tā tas notiek. Tas tiešām ir šausmīgi.

Paverdzināšanas un ļaunprātīgas izmantošanas vēl viens no faktoriem ir imigrantu dažādās atkarības un nonākšana bezpajumtnieka statusā. To ar piemēru ilustrē imigrants Modris par novēroto Bostonas pilsētā un kādu lietuvieti, kas joprojām organizē arī mūsu tautiešu ekspluatēšanas shēmas. Neviens par viņu vēl nav ziņojis policijai.

Modris
imigrants Anglijas pilsētā Bostonā

Daudzi mūsējie atbraucēji nodzeras, narkotikās viss aiziet, citi ieķīlā pasi, bet bez pases kurš tad ņems. Nu tad arī uzrodas tādi ekspluatētāji. Tu nāc pie manis strādāt bez dokumentiem un tik, tik tu man par to maksāsi. Piemēram, tā lietuviete ņem 15% no tavas algas, pluss vēl viņas transports, tu maksā 5 mārciņas dienā par transportu, tas jau arī aiziet viņai. Rēķini, tu strādā pa kapeikām.

Anglijas kāpostu laukā strādājošais imigrants Modris pats reiz ticis nodarbināts pie skandalozā Ivara Mežaļa, kuram kopā Juri Valujevu piespriesti reāli cietumsodi par latviešu paverdzināšanu, ievešanu parādos, nelegālu nodarbināšanu un naudas atmazgāšanu caur imigrantu bankas kontiem. Tajā shēmā Modris sevi par upuri gan nesauc.

1 komentārs