Imants Kalniņš: Šajās vēlēšanās speciāli tika izmantota militāra jeb kara rakstura histērija

0 Komentāru
Imants Kalniņš: Šajās vēlēšanās speciāli tika izmantota militāra jeb kara rakstura histērija
FOTO: LETA

12. Saeimas vēlēšanas daudzi, tā vai citādāk, piesaukdami drošību, sauc par vēlēšanām, kuras ir īpašas Latvijas neatkarībai. LNT raidījuma Dombura studija otrās daļas viesi šovakar, viens no latviešu literatūras spožākajiem prozaiķiem Alberts Bels un komponists Imants Kalniņš. 1990. gada 4.maijā, gan Imants Kalniņš, gan Alberts Bels nobalsoja par Latvijas neatkarību. Nu viņiem ir dažādi viedokļi par Latviju – pēc vēlēšanām un nākotnē.  Abiem studijas viesiem tiek vaicāts, vai šīs bija vēlēšanas par neatkarību?

Alberts Bels norāda: ”tajās vēlēšanās, lai piedalītos kā lēmēji, mēs gājām cauri ārkārtīgi cietai atlases sistēmai. Bija jāiztur daudzas blīvas sapulces, un jādabū konkrētu cilvēku atbalsts, lai varētu vispār balotēties. Un tas bija ļoti nopietni. Šajās vēlēšanās nekas tāds nebija. Šajās vēlēšanās praktiski mēs balsojām par tēliem. To, kādi viņi ir cilvēki, mēs redzēsim tikai tad, kad viņi nokļūs Saeimā un sāks darboties. Un arī tad ne visi atklāsies, vēl no saviem tēliem neizkāps. Daži tikai atklāsies, kad beigsies viņu termiņš, tad mēs varēsim redzēt ko viņi ir izdarījuši.”

Savukārt Imants Kalniņš norāda, ka šīs bija kārtējās vēlēšanas, un viņas noteikti nebija par neatkarību. ” Vismaz man ir tāda sajūta, ka šajā vēlēšanu kampaņā speciāli tika likts akcents uz šo vārdu – neatkarība. Manuprāt, speciāli tika izmantota militāra jeb kara rakstura histērija, ieskaitot to, ka vēlēšanu vakarā Latvijas teritorijā iebrauca ASV tanki, un es domāju, ka šis akcents, ka neatkarība ir apdraudēta, un ja mēs visi nemobilizēsimies, tad mēs varam šo neatkarību zaudēt. Manuprāt, šis bija ļoti nekorekti un speciāli izspēlēts, nepamatoti izspēlēts. Izspēlēta provokācija vēlēšanām.”

0 Komentāru