Komentāri
Īlē piemin latviešu un lietuviešu nacionālos partizānus
FOTO: Ekrānšāviņš

Šodien aprit 66. gadi kopš Īlē tika iznīcināta viena no lielākajām Padomju Latvijā palikušajām neatkarības cīnītāju – partizānu – grupām. Šajā kaujā daži desmiti gados jaunu latviešu un lietuviešu partizānu daudzas stundas pretojās milzīgam čekas pārspēkam. Daļa no viņiem vēl nebija sasniegusi pat 18 gadu vecumu, tādēļ mūsdienās gadadiena tiek godināta ar kaujas rekonstrukciju, lai parādītu jauniešiem, ka par savu valsti ir jācīnās.

Tā dēvētā Īles partizānu grupa bija viena no spēcīgākajām pēckara Latvijā, bet 1949. gada pavasarī okupācijas varai izdevās to iznīcināt. Tagad katru gadu kaujas gadadienā notiek kritušo brīvības cīnītāju piemiņas brīdis, kā arī kaujas rekonstrukcija.

Kad 1949. gada pavasarī sniegs bija nokusis, lietuviešu partizāni aizgājuši apciemot mājās palikušos radus. Atgriežoties viņi pamanījuši militāro auto kolonnu ar izslēgtiem lukturiem un par to ziņojuši komandierim.

Tobrīd viņi vēl nezināja, ka bunkurā ir ieperinājies nodevējs, kurš okupantiem izstāstījis visu par tā atrašanās vietu, izejām, aizsargmīnām un kaujinieku skaitu. Partizāni cerēja, ka tās ir tikai PSRS karaspēka mācības, un palika bunkurā. Viens no viņiem bija Modris Zichmanis.

Partizāni cerēja sagaidīt nakts tumsu un izrakt eju uz purvu. To aplenkt nebija iespējams, tādēļ vēl bija cerības izbēgt. Tomēr tad pa bunkura jumtā izspridzinātajiem caurumiem iekšā sācis gāzties benzīns.

Čekisti to aizdedzinājuši, tādēļ partizāniem nekas cits neatlika kā izvēlēties starp nāvi nosmokot vai sadegot un gūstu. Daži cīņu biedri jau bija nošauti, citi izdarīja pašnāvību, bet deviņus saņēma gūstā.

Nedaudz vēlāk arestēja arī viņu atbalstītājus un palīgus no tuvējām mājām. Viņus visus gaidīja Sibīrija.

Lasi vēl