Ikstens: Pēc vēlēšanām ar “KPV LV” ir notikušas brīnumainas pārvērtības

13 komentāri
Ikstens: Pēc vēlēšanām ar “KPV LV” ir notikušas brīnumainas pārvērtības
IVO BLŪMS, F64

Jānim Bordānam ir izredzes vadīt nākamo valdību, taču priekšā vēl gaidāms grūts sarunu process. Tā eksperti komentē šonedēļ notikušās partiju sarunas par jaunās valdības koalīcijas izveidi. Mēģinājums atstāt opozīcijā Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), vienlaikus paužot gatavību strādāt ar neprognozējamo “KPV LV”, esot riskants, taču pēc ekspertu teiktā, alternatīvas Bordānam ir vēl neskaidrāks.

Pēc Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors Ivars Ījaba teiktā, jaunās koalīcijas veidošana būtiski atšķiras no citiem gadiem, jo neesot neviena sistēmveidojošā partija, kā savulaik “Vienotība” vai ZZS. Tajā pašā laikā viņš Bordānam, kurš tikai ar 16 balsīm uzņēmies iniciatīvu valdības veidošanā, neredz nopietnu konkurentu.

“Vai viņam izdosies, tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik tālu viņš būs gatavs pielabināties tam vai citam koalīcijas partnerim. Es domāju, ka Valsts prezidentam nevajadzētu būt pārāk lielām pretenzijām pret to, ka tieši Bordāns veido valdību, jo viņam ir viena no lielākajām frakcijām un diez vai mēs esam nobrieduši tam, lai meklētu kādu ārpusparlamenta premjeru,” pauž Ījabs.

Tajā paša laikā viņš uzskata, ka Bordāna piedāvātais sfēru sadalījums vēl noteikti tiks koriģēts, jo tur redzamas daudz dīvainības: “Es domāju no pašas JKP ir diezgan dīvaini gribēt premjeru, bet negribēt finanšu ministru, kas tradicionāli bijusi premjera partijas rīcībā. Jo tad tu vari ietekmēt, to, kas notiek valstī, kur aiziet kādas naudas plūsmas.”

To, ka Bordānam priekšā stāv ļoti grūts uzdevums, uzsver arī LU profesors Jānis Ikstens. Viņaprāt, Bordāna lēmums no sarunas izslēgt ZZS bija pārsteigums daudziem, tostarp potenciālajiem partneriem, kuri šobrīd domā, kā uz to atbildēt. Interesanta situācijā esot ar “KPV LV”, kurai Bordāns atvēlējis pieticīgu lomu tikai ar diviem ministru portfeļiem, kas ir ļoti maz. Vienlaikus esot ļoti jūtama “KPV LV” vēlme nonākt pie varas.

“Nevar nepamanīt, ka ar “KPV LV” pēc vēlēšanām ir notikušas brīnumainas pārvērtības. “KPV LV” sāk uzvesties ārkārtīgi cienījami, valstiski un atbildīgi. Tas, ko nevar saprast, cik tā ir poza un cik tas ir patiesi,” norāda Ikstens.

Neoficiāla informācija liecina, ka šobrīd reāli ir divi scenāriji, – “Attīstībai/Par!” un “Nacionālā apvienība” pilnībā noraida Bordāna priekšlikumu par viņa valdību, vai arī liek plānu būtiski pārstrādāt, piemēram, atsakoties no Iekšlietu ministrijas vadības grožu uzticēšanas Jutai Strīķei.