Ikšķiles Brīvā skola jau sešus gadus skolēniem piedāvā tikai veģetāras pusdienas

1 komentārs

Jautājumu par gaļas un zivju iekļaušanu vai neiekļaušanu skolu ēdienkartēs gaismā cēla Ikšķiles Brīvā skola, kas jau 6 gadus skolēniem piedāvā tikai veģetāras pusdienas. Līdz šim Pārtikas un veterinārais dienests tam neiebilda, tomēr šā gada sākumā lēma skolai piemērot 50 eiro sodu par normatīvo aktu neievērošanu.

Skola ar šādu situāciju nebija mierā, tāpēc PVD iesūdzēja tiesā. Skolas vadītāja Kristīne Liberta uzsver, ka arī bez gaļas un zivīm bērniem tiek nodrošināta normatīvos noteiktā ēdienkarte.

Gribam uzsvērt, ka mēs bērniem dodam daudz ko citu – mēs dodam sezonālus un bioloģiskus dārzeņus, pākšaugus un produktus, kas ir svarīgi. Kāpēc mēs nedodam gaļu un zivis? Tas patiesībā ir ētisku un vides apsvērumu dēļ, jo skola ir viena no tām iestādēm, kas bērniem māca ētikas normas… Kādēļ mazus dzīvniekus mēs paijājam un priecājamies, bet vistai mēs varam noraut kāju un to apēst.

Vecāki skolas izvēli ir akceptējuši, parakstot vienošanos, ka mācību iestādē ir veģetāra un bioloģiska virtuve. Tieši fakts, ka vecāki tam piekrituši, bijis viens no argumentiem, kas spēlējis par labu Ikšķiles Brīvajai skolai tiesvedībā. Administratīvā rajona tiesa, kas šodien paziņoja spriedumu šajā lietā, uzsver, ka prasība ik nedēļu bērnus barot ar 200 gramiem gaļas vai zivju nav pamatota, un nav samērojama ar mērķi nodrošināt veselīgu uzturu. Tādējādi PVD lēmums par skolas ēdienkartes neatbilstību normatīvajiem aktiem atcelts.

Dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis uzsver, ka tiesas motivāciju ļoti rūpīgi vērtēs, tomēr neizslēdz, ka lēmums liks būtiski mainīt līdzšinējo kārtību.

Konsultēsimies ar Veselības ministriju kā noteikumu izstrādātāju, ar Zemkopības ministriju, un tad tik mēs varam pieņemt tālākās rīcības plānus. Ja tiesas spriedums tiešām ir par to, ka veģetārs uzturs skolās ir pieļaujams, tad šie noteikumi pēc būtības zaudē savu jēgu, tad tie ir jāpārstrādā, jo tādus mēs tos vairs nepiemērosim.

 

FOTO:

Skolas juridiskais pārstāvis Ēriks Mežalis tikmēr pauž pārliecību, ka tiesas lēmums ļaus sākt diskusijas par Ministru kabineta noteikumu maiņu.

Likumdevējam vajadzētu piešķirt izvēles iespējas. Mēs pilnīgi atbalstītu situāciju, kad katrai izglītības iestādei būtu izvēles iespējas, protams, paturot pienākumu nodrošināt sabalansētu un veselīgu uzturu. Katra skola, vienojoties ar vecākiem, ņemot vērā viņu bērnu vajadzības, arī varētu izvēlēties, vai piedāvāt sabalansētu veģetāru uzturu, vai sabalansētu uzturu, kurā būtu iekļautas zivis vai gaļa.

Diētas ārsts Andris Brēmanis gan uzskata, ka, piedāvājot tikai un vienīgi veģetāru ēdienkarti, bērni tiek apdalīti. Gaļa satur ne tikai olbaltumvielas, bet arī dzelzi, B12 vitamīnus un arī citas vielas, kuru trūkums organismā var radīt problēmas.

Cilvēks pēc savas dabas ir visēdājs, un visēdājam ir gan, gan, gan. Bērns ir augošs organisms, kuram notiek attīstība fiziskā un garīgā ziņā. Šai attīstībai ir vajadzīgs ļoti daudz dažādu vielu, ko mēs iegūstam caur pārtiku un šo vielu dažādību nodrošina pārtikas daudzveidība. Ja no visēdāja ēdienkartes mēs apzināti sākam kaut ko izņemt, tad pastāv varbūtība, ka kaut kas var sākt pietrūkt. Tāpēc skolās piedāvājumam vajadzētu būt. Cita lieta – ja tas bērns negrib, viņš var atteikties.

To, ka gaļu reizēm labprāt redzētu uz pusdienu galda, atzīst arī paši Ikšķiles Brīvās skolas skolēni, vairums gan ar skolas izvēli ir mierā. Jāpiebilst, ka tiesas spriedumu mēneša laikā iespējams pārsūdzēt.

TOP komentāri

  • Ilze
    0 0 0

    Ilze

    Mājās taču var ēst gaļu kaut vai bez maizes un kartupeļiem. Kādu ēdienreizi var iztikt arī bez gaļas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl