Ikšķilē notiks iedzīvotāju aptauja par iespējamo pievienošanu kādam citam novadam

1 komentārs

Administratīvi teritoriālā reforma vēl nav sākusies, un jauno novadu aprises nav zināmas, taču pašvaldības jau sākušas satraukties par savu pastāvēšanu. Tā, piemēram, Ikšķiles dome piektdien ārkārtas sēdē nolēma rīkot tautas aptauju par pašvaldības likteni. Ikšķili sasniegušas runas, ka novadu grasās pievienot kādam kaimiņu novadam, bet iedzīvotāji ar to nav mierā.

Lai gan oficiāli nav apstiprināti novadu apvienošanas plāni, Ikšķilē satraucas, ka administratīvi teritoriālā reforma apdraudēs novada pašnoteikšanos. Izskan versijas, ka Ikšķili varētu pievienot Ogres vai Salaspils novadam.

Runas par novada reformēšanu sākās pēc tam, kad aptuveni 50 Ikšķiles novada Turkalnes ciema iedzīvotāji parakstīja atklātu vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar aicinājumu ciematu pievienot Ogres novadam, šo vēlmi pamatojot ar to, ka ciemats atrodas tuvāk Ogrei nekā Ikšķilei. Pēc vēstules sarosījās citi iedzīvotāji, paužot gribu palikt Ikšķiles teritorijā. Tagad novadā runā, ka pēc administratīvi teritoriālās reformas viņus  pievienos kādam no kaimiņnovadiem.

“Nav jau ko slapstīties. Ja ministrijā ir 1000 darbinieku, tad jau kaut kāda informācija aiziet uz āru. Tā informācija pasaka, ka Ikšķiles novads kā atsevišķa vienība var būt neparedzēta,” saka Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (V).

Ikšķilē uzskata, ka viņu novads nav apvienojams ar kādu citu. Pašvaldībā aug iedzīvotāju skaits un pieaug arī sociālekonomiskie rādītāji, kas pierādot novada pašpietiekamību.

“Ja mūsu novadā bērni no septiņiem līdz 18 gadiem ir 15%, pēc pieciem gadiem tie būs potenciālie ģimeņu cilvēki. Jaunās ģimenes izvēlas šeit dzīvot,” norāda Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa (ZZS).

Domnieki vienbalsīgi vienojās sarīkot iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu ikšķiliešu domas. Tā notiks no 9. līdz 11. maijam, katru dienu vairākas stundas būs atvērti un pieejami balsošanas iecirkņi līdzīgi, kā tas ir vēlēšanu laikā. TV3 Ziņu aptaujātie iedzīvotāji grasās aptaujā piedalīties.

“Labāk būtu, ka nebūtu pievienots. Kā tur būs, nezinu,” prāto ikšķiliete Stefānija. “Ikšķile ir daudz labāka nekā Ogre. Ogrē tāds bardaks. Skatieties, kādi viņiem ceļi. Ikšķile ir viena no bagātākajām,” teic vietējais iedzīvotājs Valērijs. “Pat brauksim uz ministriju, ka mēs esam pret. Pie mums tiešām ir ļoti labi,” saka ikšķiliete Nadežda.

Pašvaldības lietu ministrija ikšķiliešu satraukumu vērtē kā pāragru. Šovasar notikšot tikšanās ar pašvaldībām un iedzīvotājiem, kurās varēs pārrunāt plānoto reformu.

“Tas izskatās pēc mēģinājuma nodrošināt, lai iedzīvotāji pasaka, ka ir labi tā, kā ir. Neticu, ka šajās aptaujās tiks runāts par to, ka administratīvās izmaksas pašvaldībās pastāvīgi pieaug, ka pašvaldībās, kurās iedzīvotāju skaits krītas, administratīvās izmaksas parasti nesamazinās, līdz ar to īpatsvars uz vienu iedzīvotāju ir pastāvīgi pieaugošs. Ja iedzīvotājiem sniedz šos faktus un ko mēs gribam atrisināt ar administratīvi teritoriālo reformu, tas sniedz citu skatījumu,” pauž VARAM valsts sekretāra vietnieks Aivars Draudiņš.

Pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma lēmumu turpināt administratīvi teritoriālo reformu, kas jāīsteno līdz 2021. gadam.

1 komentārs