Ikšķile kļuvusi par lielo gauru jeb pīļu galvaspilsētu

3 komentāri

Tā nodēvēta ir Ikšķile, kur vietējie iedzīvotāji sāka aktīvi interesēties un rūpēties par pīļu sugu lielais gaurs. Plašāk stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Šie putni ir interesanti ar to, ka olas tie perē koku dobumos un pēc izšķilšanās mazās pīlītes kopā ar mammu veic bīstamu un smagu ceļu uz Daugavu.

Vieni no pirmajiem šā pavasara lielo gauru mazuļiem izšķīlās vecā bērza dobumā Ikšķilē. Lai tiktu laukā no dobuma, pīļu mammai Mirdzai seko arī mazie pīlēni. Tāpat kā mamma, arī tie drosmīgi lec ārā no visai augstā koka dobuma.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) projekta ”Putnu stunda” vadītājs Agnis Bušs norāda, ka jau pirms vairākiem gadiem Ikšķiles iedzīvotāji ievēroja, ka bīstamā ceļa laikā daudz mazuļu neatgriezeniski nozaudējās: ”Tas ir gandrīz kilometrs. Jāšķērso Ikšķiles ielas, visur ir suņi, kaķi, riteņbraucēji, automašīnas utt.”

Vietējie skolēni iesaistījās projektā, kura laikā izstrādātas īpašas zīmes, kas palīdz gauriem šķērsot ielas un kopumā padarīt drošāku bīstamo ceļu uz Daugavu.

Taču arī iekļūšana Daugavā nav vienkārša. Augstā betona apmale mazajiem pīlēniem to ļoti apgrūtina. ”Betona apmalē izveidoti vairāki gauru tilti, audums vairāku desmitu metru garumā, uzvilkts vairākās vietās,” stāsta Bušs.

Ornitologs Ritvars Rekmanis personīgi piedalās gauru galvaspilsētas veidošanas projektā. Putnu pazinējs norāda uz kādu interesantu, lielajiem gauriem raksturīgu, īpatnību: ”Viņas veido tā saucamos bērnudārzus, viena mātīte rūpējas par mazuļiem no vairākām ligzdām. Un tās citas mātītes tai laikā apkopj sevi un lido citās darīšanās.”

Koku dobumos Ikšķilē ir vēl gauru olas, kas vēl šķilsies, arī perēšana dažādos laikos gauriem ir raksturīga. Tam visam var sekot līdzi facebook/GA-GA Ikšķile gan iepriekš ierakstītos video, gan arī notikumu tiešraidēs.

3 komentāri