Ik gadu tautastērpiem tiek atvēlēti 50 000 eiro

Komentāri

Pērnais un šis ir vairāku spožu un Latvijā vadošo tautas deju kolektīvu lielais jubilejas gads. Tie, kuru pastāvēšanas vēsture lēnām tuvojas gadsimtam, var lepoties arī ar bagātīgu tautastērpu bagāžu, kas ik gadu tiek arī papildināta.

Piemēram, Rīgas dome ik gadu tautastērpu iegādei atvēl ap 50 000 eiro, kas jāsadala uz vairāk nekā 170 kolektīviem. Vai ar to ir gana un kādi ir izvēles kritēriji?

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tautas deju ansambļa Līgo tērpu noliktavā Mazajā ģildē glabājas 36 tautastērpu komplekti. Laura, kura kolektīvā dejo jau astoņus gadus, rūpējas par to, lai tērpi nenoklīstu un tiktu ievērota kārtība.

Viņa apgalvo, ka citi dejotāji to respektē. Kā nu ne, ja vienā no skapjiem labā stāvoklī atrodams arī tērps no pašiem kolektīva pirmsākumiem 1945. gadā.

Konkrēti, cik liela daļa no pašvaldības iedalītās naudas ik gadu tiek kolektīvam Līgo, Laura nezina, tomēr ar to nepietiekot. Turklāt sezonā top viens līdz divi pilnībā jauni tautastērpu komplekti.

Mazajā ģildē tautastērpi glabājas arī deju kolektīviem Daiļrade, Dzintariņš un daudziem citiem, tostarp arī koriem. Arī Mazās ģildes darbinieki seko līdzi tam, kā tērpi tiek glabāti. Tomēr gadoties arī tā, ka pēc Dziesmu svētkiem tērpus lietus ir tik ļoti sabojājis, ka nākas tos iznīcināt.

Kopumā Rīgas pašvaldībai ar tautastērpiem jānodrošina vairāk nekā 10 000 dažādu amatierkolektīvu dalībnieku. Dziesmu svētku gados kopējā naudas summa esot 5-6 reizes lielāka nekā parasti. Lai saņemtu finansējumu, galvenais kritērijs – kolektīvam jāpiedalās Dziesmu svētku procesā.

Pašvaldība auditos arī sekojot līdzi tam, kā tērpi kultūras centros tiek glabāti un vai nekas neesot pazudis. Līdz šim būtiski pārkāpumi neesot bijuši.

Iepriekšējos deju svētkos kolektīvs Līgo par tērpiem saņēmis arī balvu. Nereti top arī mūsdienu aranžijas jau klasiskajiem tautastērpiem un oriģināla pieeja aksesuāriem.

Tērpus valkā tik ilgi, kamēr tie ir darba kārtībai, un tie parasti tiek piemeklēti atbilstoši dejai. Dažkārt kolektīvā iepazinušies pāri arī precas šajos tērpos vai smeļas iedvesmu no tiem.

Līgo tērpu kolekcijā pārstāvēti teju visi Latvijas novadi, visvairāk Kurzeme. Plauktos jau saliktas jaunās Skrundas blūzes, kas vēl gaida savu koncertiznācienu.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl