Komentāri

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola šodien veica nu jau par tradīciju kļuvušo rudens rituālu – budžeta portfeli simboliski aiznesa uz Saeimu. Kaujas par valsts naudas maka sadali tagad pārceļas uz parlamentu, taču sava veida cīņa notika jau šodien. Par to  parūpējās mediķu arodbiedrība, kas pie Finanšu ministrijas (FM) sarīkoja protesta akciju.

Piketētāji Vecrīgā pie FM ieradās jau ap astoņiem no rīta – uzstādīja krustus, gultas ar imitētiem līķiem un izlīmēja uzlīmes ar finanšu ministres partijas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) simbolu, kurā paslēpusies miroņgalva.

Tikmēr ministrijas telpās valdīja pacilāta gaisotne. Dana Reizniece-Ozola uzlika elektronisko parakstu uz budžeta projekta, kuru iekopēja atmiņas kartē, un to kopā ar pavadvēstulēm ielika budžeta portfelī, kuru 1997. gadā, aizsākot šo tradīciju, valstij atdāvināja toreizējais finanšu ministrs Roberts Zīle.

Šī gan ir tikai un vienīgi simboliska darbība – Saeima budžeta projektu elektroniski saņēma jau pirms tam. Tomēr portfeļa nešana ir gadījums, kad politiķi neslēpj māņticību.

Tas, ka aiz ministrijas durvīm gaida protestētāju talismans – zaļā nāve – nebija nekāds noslēpums, tādēļ gājienā uz Saeimu Danu Reiznieci-Ozolu šoreiz pavadīja arī veselības ministre Anda Čakša.

Tomēr abas politiķes neapstājās, lai aprunātos ar protestētājiem.

FM un mediķu arodbiedrības strīds ir par to, cik naudas valstij jātērē veselības aprūpei, un jo sevišķi mediķu algām. Jau pavasarī viens no Māra Kučinska valdības pirmajiem darbiem bija apsolīt, ka 2017. gadā veselības nozarei tiks papildus piešķirti vairāki desmiti miljonu eiro.

Lai to izdarītu pat bija jālūdz Eiropas Komisijas (EK) atļauja, jo budžeta deficīts bija jāpalielina ārpus fiskālās disciplīnas rāmjiem. Tomēr mediķi uzskata, ka ar to ir par maz un savās protesta akcijās uzstāj uz daudz straujāku veselības budžeta pieaugumu.

Arī šodienas akcija nesaskaņas neatrisināja – ministre žurnālistiem taisnojās, ka gribējusi ar protestētājiem aprunāties, bet tie neesot izrādījuši interesi. Pēc svinīgās portfeļa pieņemšanas ceremonijas, viņai piebalsoja arī Saeimas priekšsēdētāja.

Līdz ar portfeļa nonākšanu Saeimā cīņa par nākamā gada budžetu gan vēl nebeidzas. Mediķi šodien Saeimā iesniedza arī 8000 parakstu, ko savākuši par veselības budžeta palielināšanu. Viņi arī sola turpināt rīkot protesta akcijas.

Saeimas budžeta komisijas vadītājs gan atzina, ka ne tikai par veselību parlamentā gaidāmi strīdi – arī, piemēram, skolotāju algu reforma politiķiem liks pacelt balsis. Komisija darbu pie nākamā gada budžeta sāks jau pirmdien.

Video

Lasi vēl