Ignorējot opozīcijas iebildumus, Jūrmalas dome plāno pārdot Raiņa un Aspazijas vasaras namiņu

18 komentāri
Ignorējot opozīcijas iebildumus, Jūrmalas dome plāno pārdot Raiņa un Aspazijas vasaras namiņu
RŪDOLFS KRIEVIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Neatkarīgi no opozīcijas iebildumiem Jūrmalas dome plāno izsolīt namiņu, kurā savulaik vasarās uzturējušies dzejnieki Rainis un Aspazija. Pašvaldība uzskata, ka to funkciju veikšanai īpašums nav nepieciešams. Tikmēr opozīcijas deputāti pret ieceri iebilst, norādot, ka nelielais namiņš varētu lieliski turpināt stāstu par Raiņa un Aspazijas dzīvi kūrortpilsētā.

Nelielajā mājiņā Pumpuros, Jūrmalā, Rainis un Aspazija pavadījuši vairākas vasaras. Taču šobrīd pašvaldībai piederošā ēka ir nolaista un domei nav vajadzīga, tāpēc tā lēmusi to izlikt izsolē par 38 000 eiro.

Nelielā vasaras māja atrodas vien trīs minūšu gājienā no jūras krasta. Tajā ir trīs istabas, virtuve, labierīcības un veranda. To ieskauj aptuveni 1000 kvadrātmetru liels zemes gabals. Jūrmalas domes komitejās jautājums par nama izsoli tika skatīts vairākkārt. Galvenais iemesls tam bija opozīcijas iebildumi. Arī tagad tie uzskata, ka nama pārdošana ir vieglākais veids, kā dome atbrīvojas no nolaistā īpašuma.

“Faktiski tas ir nožēlojami. Citām pilsētām ir jāizdomā kaut kāds stāsts, jārada, lai kaut ko piesaistītu. Mums jau ir, mēs dēvējam sevi par Raiņa un Aspazijas pilsētu. Un šis nelielais namiņš, kas varbūt tieši ir interesants, ka viņš ir neliels, viņš ir kā šīs idejas, stāsta turpinājums,” saka Jūrmalas domes opozīcijas deputāts Uldis Kronblūms.

Lai gan vēl pirms laika domnieki plānoja ēku atjaunot, tagad plāni mainījušies. Pašvaldība neredz lietderību paturēt ēku, jo tai neesot vēsturiska vērtība. Tāpat domnieki, apsekojot namu, secinājuši, ka tas ir sliktā stāvoklī un ēka vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Tās atjaunošana pašvaldībai izmaksātu ap 70 000 eiro.

“Pašvaldības speciālisti ir izvērtējuši, ka šis namiņš nav nepieciešams pašvaldības tiešo funkciju nodrošināšanai. Līdz ar to, pašvaldībai rīkojoties ar savu mantu, ir jāizvērtē lietderība. Un pašvaldības speciālisti, kas ir tieši saistīti ar kultūras jomas izvērtējumu, nonāca pie šī slēdziena, ka nav lietderīgi šādā mazā namiņā ieguldīt pašvaldības līdzekļus,” saka Jūrmalas īpašumu nodaļas vadītāja Sandra Brauere.

Lai gan opozīcija piekrīt, ka namiņā ierīkot muzeju nebūtu lietderīgi, jo pilsētā ar Raiņa un Aspazijas dzīvi un daiļradi jau var iepazīties vairākās vietās, opozīcijai ir bažas, ka jaunais īpašnieks namu nojauks. Tādēļ Kronblūms uzskata, ka būtu nepieciešams ēkai noteikt vietējā kultūras pieminekļa statusu: “Tad, kad ir šis statuss, mēs varam skatīties. Jā, mēs varam ēku šādā statusā pārdot, labi, tur nebūs 30 000, būs bet šis privātais, viņš uzturēs šo ēku. Šobrīd, šādā veidā, kā šī māja tiek atdota, faktiski tiek atdota nojaukšanai.”

Arī īpašuma pārvaldes vadītāja atzīst, ka īpaši nosacījumi namiņa saglabāšanai pēc tā pārdošanas nebūs. Taču dome jaunajam īpašniekam aicinās namiņa vietā saglabāt piemiņas plāksni. Galējo lēmumu par ēkas izsolīšanu Jūrmalas dome varētu pieņemt mēneša beigās. Dome uzskata, ka izsolē namu izdotos pārdot par daudz lielāku summu nekā noteiktā sākumcena.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā