Igauņu mākslinieki apceļo pasauli un ielu mākslu ienes telpās

0 Komentāru

Māksla atrod ceļu. Runa ir par igauņu māksliniekiem, kuri jau vairākus gadus apceļo pasauli, krāsojot un apgleznojot plašu telpu sienas. Viss sākās ar ielu mākslu, kas tagad ir izaugusi plašā, nebeidzamā projektā, kas aptver visu pasauli un nonākusi arī Latvijā.

Helena un Vahurs šo vasaru ir pavadījuši Latvijā. Abi mākslinieki vēl joprojām veido jaunas izklaides vietas Rīgā.

“Griesti ir aptuveni deviņu metru augstumā, tāpēc es uzbūvēju šo lielo koku, tas liek apjaust plašumu.” Helēna stāsta par viņas veidoto milzīgo džungļu koku. Tas atrodas vienā no Rīgas lielveikaliem, kur ir izveidota jauna spēles “laser-tag” zāle.

“Šī ir interaktīva spēle, kurā tu vari skriet, lekt, slēpties, lavīties un priecāties,” norāda Vahurs. Abi satikās veidojot mākslu Tallinas ielās. Pirmkārt viņu aizraušanās ir “breikdenss”, taču arī grafīti un cita ielu māksla uzrunā abus jauniešus.

Būtībā, viņiem patīk viss, kas ir jauns un eksperimentāls, kā, piemēram, zīmēšana ultravioletajā gaismā.

“Šeit mēs izmantojām otas kopā ar baloniņiem. Šeit ielu māksla satiekas ar tradicionālo mākslu, kurai pievienojas arī ultravioletā krāsošana. Šajā gaismā jāzina, kuru krāsu likt pirmo. Veidojot gaiši baltu, jāizmanto arī zilā krāsa, kas spīd cauri un to paspilgtina. Šī ir pilnīgi jauna telpa Rīgā, kur būs batutu parks lēkšanai un “Apollo kino”,” stāsta Vahurs.

Helena norāda uz otru objektu, kurā viņi joprojām strādā. Darbs notiek kopā ar igauņu dizaineriem no Velvet, kuri noteica kopējo tendenci. Taču arī uz šīm sienām, krāsojot neparastus tēlus, viņi atrada veidu kā izpaust sevi.

Mākslinieki saka, ka esam ieraduši mākslu skatīt galerijās un muzejos. Tomēr māksla nereti rodas pavisam neparastās vietās, bieži vien arī uz ielas: “Tas radās uz ielas. Auga un izauga plašumā. Tāpat kā mums patīk, jo plašāka siena, jo labāk. Līdzīgi ar valstīm, sākām krāsot Igaunijā, tad Baltijā un tagad esam bijuši teju visā Eiropā un pasaulē.”

Ik viens var novērtēt Helenas un Vahura sākotnējos un nesenākos darbus gan uz ielas, gan telpās, visapkārt pasaulei, apskatot viņu sociālo tīklu kontus. Abi mākslinieki sola, ka Rīgu viņi tik drīz nepametīs, jo viņiem esot ieplānots vēl kāds grandioza izmēra darbs, tas pašlaik vēl tiek turēts noslēpumā.
0 Komentāru