Būtiski pieaug pieprasījums pēc DNS analīzēm un paternitātes testiem

5 komentāri

Mammai saka, ka brauc uz zooloģisko dārzu, bet patiesībā dodas nodot DNS analīzes un noskaidrot paternitāti – tādi mēdz būt tēvu aizbildinājumi, dodoties kliedēt šaubas par savu bērnu bioloģisko izcelsmi. Laboratorijas akcentē, ka DNS analīzes kļūst arvien populārākas, un nedaudz pieaug arī pieprasījums pēc paternitātes testiem.

Laboratorijā mēnesī tiek veiktas simtiem DNS analīžu, galvenokārt medicīniskos nolūkos, lai noskaidrotu dažādas saslimšanas.

Šo analīžu veikšanai der jebkurš materiāls, kas satur cilvēka šūnas, tās ir gan asinis, gan āda, gan siekalas, gan arī dažādi ķermeņa šķidrumi.

Pēc noņemtā materiāla piereģistrēšanas un apstrādes beigu galā tas nonāk šajā telpā, un pēc tam datoru ekrānos parādās nespeciālistam grūti saprotamās shēmas un ciparu kombinācijas.

Jura Šteinberga vadītā laboratorija ir viena no trim valstī, kas ir tiesīga veikt paternitātes testus, bet cita veida DNS analīzes veic arī citas laboratorijas. Šajā vietā ik gadu veic 500-600 paternitātes testu.

Juris Šteinbergs, laboratorijas GenEra vadītājs

Lielākā daļa iemeslu, kāpēc tas tests cilvēkiem ir nepieciešams, ir uzturlīdzekļu piedzīšana, bet tas nav vienīgais iemesls. Tieši tāpat otra lielā kategorija ir vīrieši, kuri paši grib pārliecināties par to, vai tas ir vai nav viņu bērns.

Apmēram desmitā daļa paternitātes testu ir noteikti ar tiesas spriedumu. Laboratorijā saka – šajā ziņā nekādu pieprasījuma izmaiņu neizjūt. Tikmēr tiesnese Sandra Strence novērojusi, ka cilvēki arvien biežāk vēlas sakārtot bērna izcelšanās jautājumus.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas sniegto informāciju pirmajā pusgadā vairāk nekā 100 gadījumos bērna vecāki nav vēlējušies brīvprātīgi atzīt paternitāti, un tā noteikta tiesas ceļā, tostarp arī piespiežot veikt DNS analīzes.

Vidēji šāds tests izmaksā 350-400 eiro, un tā rezultāti ir zināmi piecu darba dienu laikā.

Juris Šteinbergs, laboratorijas GenEra vadītājs

Daudzām ģimenēm tā ir milzīga summa, un šobrīd Latvijā darbojas tāda kārtība, ka, ja cilvēkam ir oficiāli piešķirts trūcīgā statuss, tad bieži vien ar tiesas lēmumu tiek lemts, ka analīzi apmaksā Tiesu administrācija. Tādu gadījumu vismaz mūsu praksē pēdējā laikā ir tiešām daudz.

Laboratorijā norāda, ka ir neskaitāmi daudz analīžu, kas tā arī palikušas nepabeigtas, jo potenciālais bērna tēvs gadiem ir no tām izvairījies.

Taču tiesā zina teikt, ka šādos gadījumos šāda vīrieša rīcība tiek tulkota kā atzīšanās, ka viņš ir konkrētā bērna tēvs. Cits jautājums, vai viņš pēc tam maksā atvasei uzturlīdzekļus.

TOP komentāri

 • Beta
  0 0 0

  Beta

  Taisnībai. Ja ir šaubas par testa rezultātu un tiesu esi par to informējusi, tad tiesa šādos gadījumos nozīmē atkārtotu paternitātes DNS testu citā laboratorijā. Ja laboratoriju rezultāti nesakrīt - tad 1. laboratorijai ir nepatikšanas. Tāpēc pret šiem izmeklējumiem laboratorijas izturas ļoti nopietni un nekrāpjas.
 • Taisnība
  0 0 0

  Taisnība

  Nav jau gan piemirsies! Un ja es nebūtu bijusi pārliecināta, tad nekasitos tālāk. Un jā,man nav bail, jo es to pieredzēju pati,un redz ka to varēja izdarīt arī ar tiesas ceļā piespriestu lēmumu. Sāksim ar to, ka viņi pārkāpa tiesas lēmumu, jo pieņēma tētiņu pirms tiesas nozīmētā laika.
  Un ko te var runāt par to ,ka ja krāptos, tad laboratorija nebūtu, mīļie cilvēki, ja tiesa pedofiliem piespriež vien sabiedriskos darbus,tad kāda te var būt runa par laboratorijas slēgšanu.
  Es te nerunāju par tām mammām kas tiešām šaubas un grib tikai piešūt kādam bērnu, bet, ja mamma ir pārliecināta par visiem 100,tad tāda iespēja kā tu saki piemirsies pat būt nevar.
 • H
  0 0 0

  H

  Nav bail apvainot laboratoriju krāpniecībā? Ja ir pierādījumi, policija rīkotos gan, vēl jo vairāk, ja tests nozīmēts tiesas ceļā. Varbūt bērna mammai piemirsies, kurš ir īstais bērna tētis......

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl