Ieskats jaunbūvē: muzeju glabātava Pārdaugavā pabeigta par 90%

0 Komentāru

LNT rīta raidījumam “900 sekundes” bija unikāla iespēja ieskatīties jau teju pabeigtajā muzeju krātuves ēkā. Rīgā, Pārdaugavā, uzbūvētā jaunā krātuve apkalpos Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Nacionālo vēstures muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzeju un Rīgas Kino muzeju.

Jau par 90% pabeigtā krātuve būs īpaši piemērota dažādu trauslu vērtību pareizai uzglabāšanai.

Aktīva rosība notiek visā būvlaukumā. Ārpusē rit teritorijas iekārtošana un jau sākti arī apzaļumošanas darbi.

Dodoties iekštelpās, strādniekiem un apmeklētājiem jāvelk bahilas, lai lieki nepiepēdotu telpas un tās nezaudētu jauno izskatu.

Telpās jau daudz kas ir paveikts, tomēr vēl bieži var manīt apdares darbu darītājus.

Būvkompānijas “Re un Re” pārstāvis norāda, ka šo objektu viņi gatavo divkāršas uzraudzības apstākļos. Papildu sarežģījumus rada tas, ka ir darba spēka trūkums, parasti darbiniekus nodrošina apakšuzņēmēji, bet šoreiz uzņēmums darbiniekus meklē pašu spēkiem.

Muzeju glabātavā ir paredzēts uzglabāt aptuveni divus miljonus dažādu vērtīgu priekšmetu. Šeit būs gan gleznas, gan citādi mākslas darbi, reti kino darbi, dažādi arheoloģisku izrakumu priekšmeti. Tāpēc šeit ir nepieciešams īpašs klimats, ventilācija, mitruma kontrole un īpaša apkures sistēma, kas iestrādāta ēkas sienās. Tāpat arī sava ugunsdzēsības sistēma, kas, nebojājot vērtības, iespējamā ugunsgrēka liesmas dzēsīs ar gāzi.

Muzeju glabātavā tiek iekārtotas arī telpas restauratoriem, kur restaurācijas meistari varēs strādāt mūsdienīgos apstākļos, saudzējot ne tikai muzeju vērtības, bet arī savu veselību. Visā telpā ir piemērota gan kopējā ventilācija, gan arī nosūcējs pie katras darba vietas.

Muzeju krātuvē ir paredzētas arī administratīvās telpas, kā arī būs arī zāle apmeklētājiem.

Darbu pasūtītāju VAS “Valsts nekustamo īpašumu” pārstāvis Jānis Ivanovskis-Pigits norāda, ka jaunajai krātuvei būs īpašs vadības centrs, no kura tiks vadīts atsevišķu telpu klimats. Taču, ņemot vērā daudzās vērtības, kas šeit glabāsies, tās tiks arī atbilstoši apsargātas.

Latvijas Muzeju biedrība rakstveidā norādīja, ka ir gandarīti par sarežģītā projekta īstenošanu. Šāda glabātava bija gaidīta jau ilgus gadus. Tagad četriem lieliem muzejiem būs atbilstošas telpas, kur atbilstoši glabāt vērtības. Biedrības pārstāve piebilst, ka ir vēl vairāki muzeji, kur arī nepieciešamas jaunas glabātavu telpas.

Muzeju jaunās glabātavas nodošanas termiņš ir oktobris, līdz tam būvniekiem jāpagūst visas telpas un apkārtni savest kārtībā.

Jaunā krātuve atrodas Pulka ielā 8, Dzegužkalnā. Objekta teritorija atrodas pieminekļu aizsardzības zonā, tāpēc teritorija ir jāiekārto īpaši glīti.

Paredzams, ka labiekārtotā muzeju krātuvju kompleksa teritorija veicinās Dzegužkalna apkārtnes attīstību.

0 Komentāru