Komentāri

Jau pavisam drīz latviešu kino dzīvē būs liels notikums – pirmizrādi piedzīvos ilgi lolotā un gaidītā filma ”Melānijas hronika”. Tā ir pirmā Latvijas mākslas filma par staļinisma deportācijām un to nesto traģiku. Pirmizrādi gaidot, viesojāmies Latvijas austrumu pusē, kur notika autobiogrāfiskā stāsta filmēšana un satikās ar cilvēkiem, kuri iejutās izsūtīto cilvēku ādās.

Vairāk nekā četrus gadus strādāts un nu pabeigts darbs pie likteņstāsta ”Melānijas hronika” – par līdz šim kino valodā neizstāstītu stāstu par staļinisma deportācijām un izsūtījumā pārdzīvoto. Tas ir stāsts par Melāniju Vanagu – latviešu sievieti, kura tālajā Sibīrijā pārdzīvoja badu, vīra nāvi, cīnījās par savu un sava bērna izdzīvošanu. Atgriezusies Latvijā, viņa visu dokumentēja savā autobiogrāfiskajā romānā ”Veļupes krastā”, kas tagad pārtapis režisora Viestura Kairiša filmā.

chroniclesofmelanie_lv

Galveno – Melānijas – lomu filmā spēlē ārzemniece – Sabīne Timoteo. Šveiciešu aktrise izvēlēta tāpēc, ka filmas veidotāji vēlējušies, lai šis stāsts izskan arī ārpus Latvijas robežām – rietumos par Staļina teroru zina par maz.

Melānijas dēls – ludzēnietis

Toties Melānijas dēlu Andreju atveido 16 gadīgais ludzēnietis Edvīns Mekšs. Viņam tā bija pirmā filmēšanās pieredze un puika filmā izaug no astoņgadīga zēna līdz četrpadsmitgadīgam pusaudzim.

Edvīns Mekšs, Andreja Vanaga lomas atveidotājs

Man vecmamma bija stāstījusi par tiem laikiem un es pats biju lasījis, vēsturē par to mācīja. Biju ieinteresēts par šo laiku. Bija dots uzdevums, koncentrējos un strādāju. Bija sākumā smagi, bet vēlāk vieglāk un vieglāk.

Apgūt aktiermeistarību daudz palīdzēja filmas mamma Sabīne un pārējā komanda. Taču bija ainas, kurās vajadzējis ļoti piepūlēties. Viena no tādām bija Melānijas dēla saslimšana.

Edvīns Mekšs, Andreja Vanaga lomas atveidotājs

Smaga aina bija arī tā, kad es atnācu pie mammas un lūdzu, lai viņa man izvāra kartupeļus, ko savācu atkritumos, bet viņa pateica, lai metu prom. Man vajadzēja dusmoties par to, bet tas nebija viegli un mēs vairākas reizes filmējām. Tas ir šausmīgi. Bija baigi smagi viņiem. Es pat neiedomājos, kā es justos viņu lomā. Es nespētu tā dzīvot, kā viņi dzīvoja.

Lai gan par filmēšanās laiku Edvīnam ir labas atmiņas, kā profesionālu aktieri viņš sevi nākotnē neredz, drīzāk sapņo kļūt par zinātnieku.

img_3265

Speciāli tapis Sibīrijas ciemats

Filmas filmēšana notika dažādās vietās. Viena no tām, šeit netālu no Pasienas Zilupes novadā. Lai radītu autentisku Sibīrijas iespaidu, filmēšanas vajadzībām speciāli pat izveidots ciemats.

Filmēšana notika pie pašas robežas – pāris kilometru attālumā jau vīd Krievijas mežu puduri. Sibīrijas sādžu izrādīt zina vietējā kultūras nama vadītāja Tatjana. Viņa filmētajiem palīdzēja atrast apkārtnes cilvēkus, kuri piedalījās masu skatos. Pati Tatjana kinolentē bija gan izsūtītā latviete, gan Sibīrijas krieviete.

Viena no ainām, ko šeit filmēja, bija kā izsūtītie latvieši ierodas Sibīrijas ciematā.

Tatjana Meškovska, Briģu pagasta kultūras nama vadītāja

Šeit bija aina ar pārvaldnieku, kur lika atbraukušajiem strādāt, kamēr neizraksim sev tualetes, neizveidosim sev mājvietas. Un Melānija bija nikna, jo nebija gatava pakļauties šai likteņa nežēlastībai.

Ciemats izbūvēts atbilstoši Melānijas Vanagas fotogrāfijām un arī mazā būdele, kur Melānija mitinājās ar dēlu.

img_3256

Vietējiem filmēšana bija liels notikums, ko neviens negribēja laist garām – pat sievas, kurām bija jāstrādā naktsmaiņa, no rīta jau bija filmēšanas laukumā.

Tatjana Meškovska, Briģu pagasta kultūras nama vadītāja

Bija interesanti vērot galveno varoni, jo viņa ir ārzemniece. Arī vērot Lilitu Ozoliņu, kā viņa izturas, cik viņa skaisti izskatās. Viņa, kā jau ierasti, visās filmās ir lieliska.

”Melānijas hronikas” pirmizrāde gaidāma 1.novembrī, bet pēc tam filmu izbraukuma seansā vedīs uz Ludzu, lai to var novērtēt arī masu skatu dalībnieki.

FOTO

VIDEO

Lasi vēl