Iesaistot Saeimu, nolemts izgāzt darījumu ar airBaltic vācu investoru

1 komentārs
Iesaistot Saeimu, nolemts izgāzt darījumu ar airBaltic vācu investoru
FOTO: LETA

Tikai pirms nedēļas pieņemtais un plašu rezonansi raisījušais lēmums piesaistīt airBaltic finanšu investoru no Vācijas Ralfu Dīteru Montāgu Girmesu, visticamāk, tiks atcelts.

Lai tas notiktu, lēmuma pieņemšanā iesaistīti deputāti, kuri jau paziņojuši, ka neatbalstīs prasīto valsts finansējumu, kas ir daļa darījuma. Bez investīcijām nacionālai aviosabiedrībai būs kardināli jāpārskata attīstības plāni, atsakoties no jaunu lidmašīnu iegādes.

Šobrīd viss liecina, ka Girmess ar 52 miljonu vērto investīciju portfeli Latvijā ieradies veltīgi, jo pirms nedēļas valdības pieņemtais lēmums sākt sadarbību ar vācieti,  visticamāk, tiks izgāzts.

Tikai tāpēc airBaltic sāgā iesaistīta Saeima, kurai, pēc Straujumas teiktā, esot jādod akcepts Valsts kases izsniegtajam aizdevumam 80 miljonu eiro apmērā, kas ir daļa no airBaltic darījuma.

Tomēr vairāki politiķi un juristi TV3 Ziņām pauda šaubas par to, pieļaujot, ka premjerministre tikai meklē veidu, kā iziet no sarežģītās situācijas, kas draud izvērsties valdības krišanā.

Arī Valsts kasē TV3 Ziņām atzina, ka aizdevumam airBaltic pietiek ar finanšu ministra lēmumu un Saeimas akcepts nav nepieciešams.

Vienīgais izņēmums ir investīcijas airBaltic pamatkapitālā, kas būtu mazākā daļa no minētajiem 80 miljoniem. Straujumas no amata padzītais satiksmes ministrs Anrijs Matīss uzskata, ka Straujumai jāsaņem dūša un pašai jāpaziņo par sadarbības pārtraukšanu ar Girmesu, nevis jāraugās pēc palīdzības no malas.

Straujuma pagaidām nedomā atteikties no vēršanās Saeimā. Kas notiks ar airBaltic un sadarbību ar Girmesu, ja Saeima politisko atbalstu nedos, skaidrības mazāk.

Līdz šim lielākie pārmetumi Girmesam ir plāns airBaltic apgādāt ar piecām Krievijas izstrādātām Suhoi Superjet lidmašīnām. Vācietis šādus plānus vakar kategoriski noliedza. Arī Matīss, kurš iepriekš par to vācieti kritizēja, tagad atzīst, ka šādas prasības investīciju līgumā nav, taču, visticamāk, krievu lidmašīnas tiks iegādātas Martina Gausa izsludinātajā tenderī.

Girmess šodien neatrada laiku, lai atklātu, vai kaut kādā veidā ir iesaistīts minētajā konkursā un pārstāv krievu aviolainerus. Tikmēr airBaltic jau paziņojis, ka bez investīcijas kompānija pilnībā mainīs attīstības plānus, tostarp atsakoties no jebkādu lidaparātu pirkšanas.

Savukārt Ārvalstu investoru padome paudusi, ka neatkarīgi no iznākuma airBaltic darījums ir pamatīgi iedragājis jau tā zemo valdības reputāciju starptautisko investoru acīs.

1 komentārs