Iereibuši īru tūristi Vecrīgā piekauj ārstus; mediķi lūdz ciešāku sadarbību ar policiju

1 komentārs
Iereibuši īru tūristi Vecrīgā piekauj ārstus; mediķi lūdz ciešāku sadarbību ar policiju
Foto: LETA

Pagājušajā nedēļā darba pienākumu laikā piekauti divi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes mediķi – viņi naktī steidzās uz izsaukumu Vecrīgā, kur dūres ar vietējiem izvicināja divi Īrijas pilsoņi.

Pa ceļam uz slimnīcu ārzemnieki ārstu mašīnā sāka trakot, iekaustot autovadītāju un dakteri. Par incidentu NMPD vadība runāt nedrīkstot, jo tas var traucēt policijas izmeklēšanai.

Šis gadījums licis veselības nozares pārraugiem kārtējo reizi aktualizēt jautājumu, kā parūpēties par mediķu drošību līdzīgās situācijās. Izskanējuši aicinājumi apdrošināt ārstu veselību, lai gan viņiem jau tagad ir virkne sociālu garantiju.

NMPD vadība cer uz ciešāku sadarbību ar policiju, apvienojot rāciju saziņu, kas ļautu ātrāk uz notikuma vietu izsaukt palīgus.

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) atzīst, ka šis ir spilgts piemērs nepieciešamām pārmaiņām sistēmā, ko nav izdevies sakārtot gadiem.

Apdraudēti ir ne tikai ātrās palīdzības darbinieki, bet arī uzņemšanā strādājošie, ārsti, māsas. Ne tik daudz domātu par apdrošināšanu, bet, kā vispār nodrošināt viņu drošību – kuros gadījumos var atteikt ārstēšanu, kā jāreaģē šajās situācijās.

Ātrās palīdzības vadība pēc pēdējā gadījuma sola pārrunāt ar darbiniekiem rīcību ekstremālās situācijās.

Liene Cipule
NMPD vadītāja

Mums visās mašīnās ir SOS poga, kur dežūrārsts var iesaistīties situācijā, izsaucot VUGD vai policiju. Ir pārrunas, kā saslēgt rācijas, lai var ātri izsaukt policiju, jo brīžiem situācijas ir tādas, ka mediķi nevar piezvanīt.

Vadības ieskatā mediķu veselības apdrošināšana problēmu neatrisinātu – ātrās palīdzības darbiniekiem ir dažādas sociālās garantijas, piemaksas par darbu riska apstākļos. Paredzētas kompensācijas gan par miesas bojājumiem, pat nāvi darba laikā.

“Darbinieki var doties uz izmeklējumiem vai konsultācijām, nemaksājot pacientu iemaksas. Lielākā problēma, ka netiek pie pakalpojumiem ātri, rindas un citas problēmas kā parastiem cilvēkiem,” turpina Cipule.

Pērn no uzbrucējiem cietuši 11 NMPD darbinieki. Ārstiem uzbrukuši dzērāji un narkomāni, kā arī garīgi slimas personas.