Ieputinātas mājas un auto – aprit desmit gadi, kopš Kolkā sasniegts dziļākā sniega rekords

0 Komentāru
Ieputinātas mājas un auto – aprit desmit gadi, kopš Kolkā sasniegts dziļākā sniega rekords
ELMĀRS PĒTERHOFS, LETA

Pirms desmit gadiem – 2009. gada 17. decembrī – pēc ilgstoša un spēcīga sniegputeņa Kolkas novērojumu staciju sedza 75 centimetrus augsta sniega kārta, un tas ir decembra dziļākā sniega rekords visā valstī, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Turklāt Kolkas meteoroloģiskās stacijas apkārtnē todien bija līdz pat metram dziļš sniegs un vēl lielākas kupenas. Novērojumu stacijas darbinieks bija ieputināts savās mājās, tādēļ sākotnēji nebija precīzu ziņu par sniega segas biezumu Kolkā.

Sniegputeni izraisīja neliels un mazkustīgs ciklons Baltijas jūrā. Spēcīga snigšana skāra šauru teritoriju; otrā biezākā sniega sega novērojumu stacijās bija 31 centimetrs Mērsragā, un vēl tikai Stendes, Ventspils un Pāvilostas meteoroloģiskajā stacijā sniega dziļums pārsniedza desmit centimetrus.

Dundagas novadā no ārpasaules tika nošķirti 100-200 iedzīvotāji. Satiksmei bija slēgti vairāki ceļi, un arī pēc snigšanas beigām vējš turpināja putināt sniegu. Ceļu malās bija pamestas ieputinātas automašīnas. Pagāja vairākas dienas, līdz ceļus varēja iztīrīt tiktāl, lai būtu iespējama pārvietošanās ar vieglajām automašīnām.

Toreizējais Dundagas novada izpilddirektors Elmārs Pēterhofs aģentūrai LETA stāstīja, visnopietnākā situācija bijusi Vaides un Saunaga ciemā – iedzīvotāji pa telefonu sacījuši, ka ar lāpstām varot aizrakties līdz vārtiņiem, taču tālāk sniegs bijis pat līdz vēderam un pārvietoties nebijis iespējams.

Iepriekšējais decembra biezākās sniega segas rekords Latvijā bija 57 centimetri 1988.gadā Limbažos un 56 centimetri 1973. gadā Salacgrīvā.

Savukārt mēnesī kopumā biezākā sniega sega visā valstī bija 1937. gada decembrī, kad tā sasniedza vidēji 22,3 centimetrus. Otrais ar sniegu bagātākais decembris Latvijā bija 2010. gadā – tad mēneša vidējā sniega sega valstī bija 21,7 centimetri.

Latvijas absolūtais sniega dziļuma rekords – 130 centimetri – reģistrēts 1931.gada martā Gaiziņkalnā.skaties

0 Komentāru