Iepirkumu ratiņi, senlaicīga koka laiva, trauki un pat automašīnas – lietas, ko atrod ūdenslīdēji

0 Komentāru
Iepirkumu ratiņi, senlaicīga koka laiva, trauki un pat automašīnas – lietas, ko atrod ūdenslīdēji
FOTO: LETA

Ūdenī atrasti iepirkumu ratiņi, senlaicīga koka laiva, trauki un pat automašīnas – tās ir lietas, ko atrod ūdenslīdēji. Tā ir ūdenslīdēju darba pozitīvā un interesantā medaļas puse, taču otra ir traģiska – šogad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens dzīlēm izcēlis jau 28 cilvēkus. 

Ainis Ignatjevs ir viens no astoņiem Rīgas pašvaldības policijas ūdenslīdējiem, kuri maiņās ik dienu dežurē pie galvaspilsētas ūdenstilpnēm. Vasaras sezonā ūdenslīdēji strādā kā glābēji un var reaģēt uzreiz, tiklīdz ir aizdomas par nelaimi uz ūdens.

Tā kā ne vienmēr izdodas atpūtniekus glābt, tad, meklējot pazudušo cilvēku, svarīgākais esot mēģināt domāt par to, ka ar ūdenslīdēja palīdzību tuviniekiem būs iespēja vismaz atvadīties no bojāgājušā. Šajā ziņā pērnā vasara spraiga bija arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, kurā ir apmēram 200 ūdenslīdēju liela komanda, bet ikdienā visā Latvijā dežurē 20 vīri.

VUGD ūdenslīdējs, glābējs Juris Blūzmanis

Ar bažām gaidām vasaru, jo vasarā ir bijis tā, ka mums šai daļai ugunsdzēsējiem mašīnas nebrauc nekur kādu nedēļu, bet ūdenslīdēju mašīna brauc, hidrotērpus nepaspēj izžāvēt, dienā ir bijuši, pagājušajā vasarā laikam bija septiņi noslīkušie vienā dienā Rīgas reģionā, praktiski vīri nelīda ārā no ūdens.

Kopumā pērn no ūdenstilpnēm tika izcelti 154 noslīkušie, bet 2013. gadā – 116 cilvēki. Tā ir šī darba traģiskākā puse, un cilvēku meklēšana ir galvenais, ar ko ikdienā nodarbojas ūdenslīdēji. Turklāt nereti valsts un pašvaldības policijas ūdenslīdēji darbojas kopā.

Ūdenslīdēju busiņā atrodami vismaz četri hidrotērpu komplekti, un viss nepieciešamais aprīkojums. Lielākais ūdenslīdēju ienaidnieks ir iesnas, jo tad darba pienākumus nav iespējams veikt. Taču zem ūdens glābējiem lielā mērā jāpaļaujas uz tausti un teritorija tiek pārmeklēta pēc cirkuļa principa.

Zem ūdens ūdenslīdēji atrod arī pavisam neparastas lietas un apgalvo, ka dažkārt šis darbs ļauj pieskarties vēstures liecībām, bet gultnē ir atrodami arī tukši maki, telefoni un pat trauki.

Padomju laika ūdenslīdēja aparāts atrasts pie Salu tilta. Arī pašvaldības policija ik pa laikam saskaras pat ar kuriozām situācijām.

Tā kā ūdenslīdēju darba intensitāti lielā mērā diriģē laikapstākļi, tad dienas, kad atpūtniekus no ūdenstilpēm aizbaidījis lietus un aukstums, ūdenslīdēji izmanto treniņiem. Taču brīvajā laikā dažkārt piedalās upju gultņu attīrīšanā no atkritumiem.
0 Komentāru