Iepērkot Latvijas vēstures grāmatas krievu valodā, ĀM cer atspēkot nepatiesību par valsts vēsturi

2 komentāri
Iepērkot Latvijas vēstures grāmatas krievu valodā, ĀM cer atspēkot nepatiesību par valsts vēsturi
FOTO: LETA

Ik pa laikam publiskajā telpā izskan paziņojumi par sagrozītu Latvijas valsts vēsturi, un biežāk šādas interpretācijas parādās krievvalodīgajā informācijas telpā. Lai dažādos mītus atspēkotu, Ārlietu ministrija ir iepirkusi vēstures grāmatas krievu valodā, ko tālāk izplatīs vēstniecībām un diplomātiem.

Kā vienu no saviem uzdevumiem Ārlietu ministrija ir nosaukusi Latvijas vēstures izklāstīšanu starptautiskai sabiedrībai. Tieši šā iemesla dēļ ministrija par 7100 eiro iepirkusi grāmatas par Latvijas vēsturi.

Viena no tām ir pilnīgs jaunums – pirmais pētījums par Latvijas ārpolitiku un diplomātijas vēsturi. Savukārt otra ir krievu valodā pārtulkota vēstures grāmata. Šādi ministrija centīsies atspēkot nepatiesību par mūsu valsts vēsturi.

Pēdējā laikā, īpaši pēdējos divos gados, informatīvā telpa ir pilna ar izdomājumiem un melīgu informāciju, tāpēc ir svarīgi, lai grāmatas par latviešu vēsturi būtu ne tikai latviešu valodā vai angļu, bet arī krievu valodā.

Ministrija vēstures grāmatas angliski jau iepriekš izplatījusi vēstniecībām un dāvinājusi diplomātiem. Arī tulkojums krievu valodā šādi tiks nodots tālāk. Iecerēts, ka pie sava sējuma tiks arī Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs.

Vēsturnieks Kaspars Zellis iniciatīvu vērtē kā apsveicamu, taču bažījas, vai šis ir īstais veids, kā mērķi sasniegt.

Šajā gadījumā būtu jādomā, kā sekmēt vēsturnieku apmaiņu, apaļo galdu rīkošanu, un projektu atbalstīšanu, nevis šādu grāmatu izplatīšanu, kur labākajā gadījumā vēstniecības noliks tās plauktiņos.

Vēsturnieks norāda, ka būtu jārūpējas, lai šīs grāmatas nonāktu citu valstu bibliotēkās un universitātēs. Kā arī apsveicama būtu atvieglota vīzu piešķiršana vēsturniekiem no postpadomju valstīm, kuri šurp dodas pieredzes apmaiņā – tieši viņi vēlāk savās valstīs veido vēstures izpratni.