Ienākumu deklarāciju iesniegšana VID: teju katrs piektais aptaujātais to darīt negrasās

0 Komentāru
Ienākumu deklarāciju iesniegšana VID: teju katrs piektais aptaujātais to darīt negrasās
VLADISLVS PROŠKINS, F64

Ar nepatīkamiem pārsteigumiem par nodokļu parādu daudziem sākusies gada ienākumu deklarāciju iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Tomēr vienlaikus deklarāciju iesniegšana nozīmē arī iespēju saņemt pārmaksātos nodokļus.

66% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem ir norādījuši, ka plāno brīvprātīgi iesniegt savu ienākumu deklarāciju VID.

Tikmēr 17% norādījuši, ka viņi to negrasās darīt.

Vēl desmitā daļa aptaujāto norādījuši, ka viņiem deklarācija ir jāiesniedz obligāti, bet 7% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Cilvēki klātienē iesniedz gada ienākumu deklarācijas

VID jau norādījis, ka cilvēki šogad aktīvāk iesniedz gada ienākumu deklarācijas un nepilniem 10 000 iedzīvotāju izveidojies vidēji 100 eiro parāds.

Savukārt pirmie pārskaitījumi par pārmaksātajiem nodokļiem uz nodokļu maksātāju norādītajiem kontiem sākušies 5. martā, tā dienu pirms tam informēja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Iepriekš vēstīts, ka pirmajās trijās dienās iedzīvotāji VID iesnieguši vairāk nekā 230 000 gada ienākumu deklarāciju.

Savukārt piektdien, 1. martā, VID sāka pieņemt gada ienākumu deklarācijas par 2018. gadu. EDS lietotāju aktivitāte sākās jau no pusnakts, proti, pirmajās 15 minūtēs pēc pusnakts EDS tika reģistrēti vairāk nekā 26 000 vienlaicīgu pieslēgumu, taču lielākā aktivitāte bija vērojama dienas pirmajā pusē, kad 38 000 lietotāju vienlaicīgi centās iesniegt deklarācijas EDS.

Salīdzinot ar 2018. gadu, tas ir aptuveni četras reizes lielāks vienlaicīgi pieslēgušos lietotāju skaits.

Cilvēku ieraksti vietnē ”Twitter” liecināja, ka vairumam VID EDS noslodzes dēļ neizdodas iesniegt deklarāciju. Savukārt vēl citi pauž sašutumu par izveidojušos nodokļu parādu.

Drīz vien VID atzina, ka tiek strādāts pie tā, lai atjaunotu EDS pilnvērtīgu darbību.

Lai neradītu sistēmas traucējumus, VID ierobežoja gada ienākumu deklarācijas iesniedzēju skaitu.

VID, komentējot likstas ar EDS darbību, uzsvēra, ka vienas dienas dēļ dienests nevarot veikt nesamērīgas investīcijas.

Apkopojot pirmajā dienā pieejamo informāciju, VID atzina, ka katrs otrais pa telefonu konsultētais iedzīvotājs jautājis par nodokļu parādu.

VID atgādina, ka 1. marts ir tikai deklarācijas iesniegšanas datuma sākums un pat tie iedzīvotāji, kuriem deklarācija par 2018. gadu jāiesniedz obligāti, to var izdarīt līdz pat 2019. gada 1. jūnijam ieskaitot. Savukārt tie iedzīvotāji, kuri vēlas tikai atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par ārstniecību, izglītību u.c. attaisnotajiem izdevumiem, deklarāciju par 2018. gadu var iesniegt visa 2019. gada laikā, kā arī vēl divus ar pusi gadus pēc tam, proti, līdz pat 2022. gada 16. jūnijam.

Plašāka informācija un pamācības, kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju, pieejamas VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā ”Gada ienākumu deklarācija 2018”. Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID tīmekļvietnes sadaļā “Kontakti”.

Video: ikgadējā deklarāciju “buma” pirmā diena

0 Komentāru