Ieguvums vai zaudējums? Aicina svētdienās tirdzniecības centrus atstāt slēgtus

Komentāri
Ieguvums vai zaudējums? Aicina svētdienās tirdzniecības centrus atstāt slēgtus
FOTO: LETA ()

Kārtējo reizi aktuāls kļuvis temats, vai Latvijai nevajadzētu sekot dažu Rietumeiropas valstu piemēram un svētdienās slēgt lielveikalus. Šoreiz iniciatīva ierosināta portālā ”manabalss.lv”, bet pagaidām lielu sabiedrības atbalstu nav guvusi. Ekonomikas ministrija apgalvo, ka šādas izmaiņas valsts tautsaimniecību būtiski neietekmētu, taču jebkāda veida ierobežojumi ekonomikai kopumā par labu nenāk.

Portālā ”manabalss.lv” iniciatīvas iesniedzējs atsaucas uz Rietumeiropas valstu pieredzi. Piemēram, Vācijā un Skandināvijas valstīs tirdzniecības centri svētdienās ir slēgti. Idejas rosinātājs uzskata, ka šādi cilvēki vairāk svaigā gaisā pavadīs laiku ar ģimenēm. Šis aicinājums iesniegts pirms vairāk nekā divām nedēļām un pagaidām par to parakstījušies 500 cilvēku.

Viedokli par šo iniciatīvu TV3 ziņas vaicāja ”Linstow Center Management” – uzņēmumam, kam Latvijā pieder vairāki lieli tirdzniecības centri Rīgā. Atbilde tika sniegta rakstiski.

Foto

Renāte Franke, tirdzniecības centru attīstītāja ”Linstow Center Management” pārstāve

”Nereti brīvdienas ir vienīgais laiks, kad veikt nopietnākus plānotos pirkumus. Tāpēc, aizliedzot tirdzniecības centriem strādāt svētdienās, pieaugs pircēju neapmierinātība. [..]”

Lielie tirgotāji arī atgādina, ka šādi ievērojami pagarinātos rindas. Tikmēr ideju atbalsta mazie veikalnieki, jo palielinātos pircēju apmeklētība.

Raimonds Okmanis, Latvijas tirgotāju savienības valdes priekšsēdis

Mēs vēlamies, lai sestdienās un svētdienās cilvēki iepirktos mazajos veikalos. Šajos veikalos pērk mazos pirkumus, tātad, ja vajag pienu vai maizi, viņi to izdara. Sestdienas un svētdienas jāpavada vairāk kopā ar ģimeni, nevis jāstaigā pa lielveikaliem.

Jāmainās pakāpeniski 

Tirdzniecības darbinieku arodbiedrībā uzsver, ka uz šādu sistēmu būtu jāiet pakāpeniski, sākot ar darbalaika saīsināšanu svētdienā, šādi mudinot arī pircējus mainīt iepirkšanās paradumus, veikalus apmeklējot citās nedēļas dienās.

Maira Muceniece, Latvijas tirdzniecības darbinieku arodbiedrības priekšsēde

Par darbu šajās dienās ir parastais tarifs. Turklāt daudzos veikala tīklos ir nepilnais summētais darba laiks. Ja aizslēgs veikalus svētdienās, samazināsies darba stundas.

Savukārt aptaujāto pircēju viedoklis par šo jautājumu dalās.

Artūrs

Es domāju, ka tā nevajag. Kāpēc? Tāpēc, ka svētdienās var vajadzēt kaut ko nopirkt.

Aldis

Vispār nav ko slaistīties pa veikaliem. Vajag būt pie dabas krūts, iet uz mežu, uz parku. Es par to, lai būtu slēgti.

Attīstību nestimulētu

Ja tik tiešām lielveikali svētdienās būtu slēgti, valsts tautsaimniecību tas būtiski neietekmētu. Kā norāda Ekonomikas ministrija, izmaiņas izjustu paši tirdzniecības centri, tomēr ministrija uz šādu praksi nemudina.

Raimonds Aleksejenko, EM valsts sekretāra vietnieks

Mazāk ierobežojumu vienmēr nozīmē labāku ekonomisko attīstību. Šajā gadījumā, ierobežojot mākslīgi lielveikalu darbību, tas neatstās lielu, pozitīvu ietekmi uz to, cik cilvēki ies uz teātri vai pavadīs laiku ar ģimeni.

Ja šai iniciatīvai izdosies iegūt 10 tūkstošus parakstu, to iesniegs Saeimā. Šī nav pirmā reize, kad parādās šāda ideja. Pēdējo reizi to pirms četriem gadiem ierosināja Saeimas deputāti, bet šī iecere vairākuma atbalstu neguva.

Video

Lasi vēl