Iecere veidot no bankām neatkarīgu krājaizdevu sabiedrību lauku māju finansēšanai

5 komentāri
Iecere veidot no bankām neatkarīgu krājaizdevu sabiedrību lauku māju finansēšanai
DĀVIS ŪLANDS, F64

Raidījuma ”LNT Top10” sižets par banku nevēlēšanos kreditēt lauku māju un lauku viensētu iegādi rosinājis “Facebook” domubiedru grupā ”Māja meklē cilvēku/Dzīve laukos” biedrus apsvērt iespēju izveidot pašiem savu no komercbankām neatkarīgu krājaizdevu sabiedrību vai fondu.

Tas būtu, iespēja vai nu pilnībā apiet bankas, vai arī ar šo pūļveida finansējumu mazināt banku hipotekārā kredīta piešķiršanas šķēršļus, norāda grupas izveidotāja Inta Blūma: ”Tas palīdzētu tiem cilvēkiem, kam nav uzreiz lielas pirmās iemaksas vai vispār nav naudiņas, lai iegādātos īpašumu laukos, bet sirds deg par laukiem.”

Viens no variantiem paredzētu finanšu krājaizdevu sabiedrību, kad ”grupas dalībnieki piedalās ar 5 eiro maksājumu, palīdzot cilvēkiem tikt pie mājām laukos un palīdzēt laukiem tikt pie cilvēkiem,” norāda Blūma. Nepieciešams izstrādāt kritērijus, pēc kādiem šī krājaizdevu sabiedrība funkcionētu, piemēram, atbalstāmo lauku māju pieteikumu izvēlēšanās un cik lielu summu no kopējā uzkrājuma piešķirt katram pretendentam.

Kā otrs risinājums tiek piedāvāts dibināt fondu, ”kurā grupas dalībnieki veic dalības maksu jēgpilniem mērķim, piemēram, 1 eiro mēnesī vai 12 eiro gadā, lai vismaz dažiem no grupas palīdzētu piepildīt sapni par māju laukos.”

Tiek uzsvērts matemātiskais spēks. ”Spriežot pēc tā, kā tā grupa ir izaugusi, mēs jau drīz būsim 60 000 biedru, un, ja katrs šajā fondā vai krājaizdevu sabiedrībā iegulda pa 5 eiro, tad tā jau sanāk ļoti liela summa un ar šo summu var operēt. Ja kaut vai 10 tūkstoši cilvēku piedalās ar 5 eiro, tad tie jau ir 50 000 eiro, un reāli var nopirkt vismaz divas lauku mājas. Ideja – vai nu finansē visu, vai finansē pirmo iemaksu, vai cilvēkam ir iespēja ar laiku atdod naudu atpakaļ, piemēram, saņem 50 000 eiro, bet atdod tikai 25 000. Tur var variēt ļoti dažādas,” tā lauku īpašumu pūļveida finansēšanu skaidro ieceres autore Inta Blūma.

Grupas izveidotāja informē, ka pirmais solis ir radīt darba grupu, tāpēc no gandrīz 56 000 biedru vidus tiek meklēti juristi, palīdzot praktiski realizēt ieceri.

Jau ziņots, ka daļai banku klientu radušās aizdomas par kredītiestāžu īstenoto teritoriālo diskrimināciju, ierobežojot hipotekāro kredītu piešķiršanu lauku māju un lauku viensētu iegādei. Iedzīvotāji banku filiālēs reģionos saņēmuši kreditēšanas atteikumus ar skaidrām norādēm, ka izvēlētie lauku īpašumi pārsniedzot vēlamo kilometru skaitu attālumā no pilsētas vai novada centra.

5 komentāri