Komentāri
Idejai par mācību gada pagarināšanu maz atbalstītāju; ministrs sola nepadoties
FOTO: LETA

Veselības ministra Gunta Belēviča idejai par mācību gada pagarināšanu, iekļaujot stundu sarakstā veselības mācību kā obligātu priekšmetu, ir maz atbalstītāju. Skolotāji norāda, ka bērni ir pārslogoti, turklāt Veselības mācība jau tagad ir integrēta vairākos citos priekšmetos. Tikmēr skolēni akcentē, ka lietderīgāk būtu līdzsvarot slodzi skolā. 

Mācību gada pagarināšanu neatbalsta arī Izglītības ministrijā. Nozares ministre sola līdz 2018. gadam iedarbināt jaunu mācību satura programmu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ministrs Guntis Belēvičs ir pētījis Somijas pieredzi. Tur Veselības mācība tiek pasniegta reizi nedēļā un ar veselību saistīti jautājumi iekļauti arī valsts eksāmenos. Viņaprāt, tas būtiski ir palielinājis Somijas jauniešu izpratni par veselīgu dzīvesveidu. Turpretim Latvijas jauno cilvēku izpratne par šo tēmu esot tālu no ideālā. Tāpēc viņš kaismīgi lobē ideju par Veselības mācību kā obligātu priekšmetu skolās, saīsinot vasaras brīvlaiku.

Belēviča aktivitātes ir raisījušas neizpratni Latvijas skolās. Skolotāji atklāj, ka patlaban par veselīgu dzīvesveidu skolēniem stāsta sociālo zinību, bioloģijas un sporta stundās. Vidusskolā Veselības mācība ir izvēles priekšmets. Mācību gada pagarināšanu obligātas Veselības mācības dēļ aptaujātie pedagogi neatbalsta.

Izglītības ministre atklāj, ka teju trīs reizes nedēļā pie viņas nāk dažādu jomu pārstāvji un vaicā, lai skolās vairāk pasniegtu sportu, datorzinības, sociālās zinībās vai Veselības mācību. Ministre norāda, ka mehāniska stundu saraksta papildināšana nedos vēlamo efektu. Patlaban ministrijā top jauns mācību saturs skolām, kuru plānots “iedarbināt” 2018. gadā.

Tikmēr Veselības ministrs nav noskaņots padoties. Viņš ir gatavs skaidrot Izglītības jomas speciālistiem Veselības mācības svarīgumu. Jo, piemēram, Somijā, pēc veselības jautājumu iekļaušanas eksāmenos, sarucis to jauniešu skaits, kuri cieš no alkohola vai nikotīna atkarības.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl