Ideja brīvdienām: klimata pārmaiņas Latvijas dabas muzeja ģimenes dienā

0 Komentāru

Ekstrēmi laikapstākļi un dažādas izmaiņas ūdenstilpēs, piemēram, to aizaugšana, – klimata pārmaiņas ietekmē mūs visus, taču daudziem ir jautājums, kā tieši tas notiek. Atbildes varēs noskaidrot Latvijas Dabas muzeja sarīkotā klimata pārmaiņām veltītā ģimenes sestdienā.

Pirms dažām dienām bijām ļoti spēcīga vētra piemeklēja iedzīvotājus un tūristus Kanāriju salās, ļoti spēcīgas lietusgāzes varēja novērot arī Spānijas kontinentālajā daļā. Zinātnieki apgalvo, ka tās ir globālās sasilšanas radītās klimata pārmaiņas. Pārmaiņas, kas pamazām, bet neatlaidīgi pieaug arī Latvijā.

Latvijas Dabas muzeja vecākā botāniķe Laura Grīnberga skaidro, ka spēcīgas vētras un spēcīgas lietusgāzes, kas mijas ar ilgstošu karstuma periodu, ir redzamākie klimata pārmaiņu vēstneši. “Nav vairs tik paredzami tie laikapstākļi, brīžiem ir spēcīgākas vētras, ir plūdi, kas bija pagājušogad, tās ir klimata pārmaiņu sekas, tieši ekstrēmas laika izmaiņas.”

Visām pārmaiņām ir savi iemesli un arī veidi, kā pārmaiņas mazināt. Tieši par to šajā sestdienā būs iespējams uzzināt Latvijas Dabas muzeja un Vides aizsardzības fonda sarīkotajā ģimenes dienā.

Atnākušajiem vecākiem un bērniem būs iespēja ar rotaļu un spēļu palīdzību uzzināt par klimata pārmaiņām un arī to, kas tās veicina vai – gluži pretēji – mazina. Būs iespēja uzzināt jaunumus ne tikai par atkritumu šķirošanu un klimata pārmaiņām, bet arī to, kā peldēšanās laikā pasargāties no saindēšanās, būs iespēja apskatīt, kā izskatās ziedošais ūdens, kurā ir zilaļģes.

Klimata pārmaiņas rada dažādi faktori, kuru rezultātā rodas ilgtermiņa novirzes klimata sistēmā. Pie dabiskiem klimata pārmaiņu izraisītājiem pieskaitāmi vulkānu izvirdumi, Zemes plātņu pārvietošanās, izmaiņas Zemes rotācijas ass slīpumā, Zemes orbītā un saules gaismas intensitātē, bet pie cilvēku radītiem — izmaiņas atmosfēras gāzu sastāvā, kā arī zemes lietojumā.

Jau vairākus gadus Latvijas Dabas muzejā tiek izsludināts vides mēnesis. Šogad tas veltīts vienai no visā pasaulē šobrīd aktuālākajām tēmām – klimata pārmaiņām.

0 Komentāru