HIV slimnieki Latvijā izjūt negatīvu attieksmi no ārstiem; negācijas izrāda zobārsti un ginekologi

Pievienot komentāru

HIV slimnieki Latvijā sastopas ar negatīvu attieksmi pat no ārstiem. 40% inficēto sajutuši, ka zobārsti vai ginekologi vairās no viņiem. Mediķi atteikušies apkalpot pacientu, aizbildinoties ar dažādām atrunām, tā liecina pētījums par HIV pacientu stigmatizāciju, kas pirmo reizi veikts Latvijā.

Lai gan Latvijas pozīcija 1. vietā starp Eiropas valstīm HIV izplatībā ir jau gadiem, nopietna aptauja par slimnieku sajūtām, sadzīvojot ar šo kaiti, veikta pavisam nesen. HIV slimnieku atbalsta grupa “Agihas” pērn un šogad Latvijā veica starptautiski atzītu pētījumu, kura laikā – pēc principa “līdzīgs jautā līdzīgam” – tika aptaujātas personas, kuras dzīvo ar HIV.

409 respondenti Latvijā iztaujāti par pieredzi veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā, darba vietā, attieksmi ģimenē un draugu lokā un paššaustīšanos. Visbiežāk stigmatizācija izpaužas kā emocionāls aizskārums.

Visbiežāk negatīva attieksme pret HIV slimniekiem ir no zobārstiem, ginekologiem. Tieši pēdējo 12 mēnešu laikā stigmatizāciju sajutuši 40% aptaujāto, kas ir ļoti augsts rādītājs.

Ņemot vērā lielo kauna izjūtu, atklāts ir jautājums, cik daudz slimnieku patiesībā rūpīgi slēpj savu kaiti pat no tuviniekiem, lai netiktu pazemoti.

Pērn Latvijā reģistrēti 326 jauni HIV infekcijas gadījumi, tostarp pieciem jaundzimušajiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Jauno HIV gadījumu skaits nedaudz samazinājies – gadu iepriekš to bija 371, bet vēl gadu iepriekš – 365 gadījumi.