Hipotekāros kredītus arvien vairāk ņem jaunieši, arvien populārāki mazi dzīvokļi jaunajos projektos

2 komentāri

Arvien vairāk jauniešu vecumā līdz 30 gadiem ņem hipotekāros kredītus mājokļa iegādei, un krietni mainījies tirgus segments – modē ir mazi, moderni dzīvokļi jaunbūvēs. Tā secinājuši banku kredītdevēji.

Pagaidām cenu burbuļa veidošanās nav vērojama un nekustamo īpašumu attīstītāji ir krietni piesardzīgāki nekā treknajos gados, izvēlas būvēt mazus projektus, kurus var ātri iztirgot.

Vidējā aizdevuma summa par dzīvokļa iegādi jaunajā projektā ir 86 000 eiro, kas ir par 16% lielāka nekā 2015. gadā. Tā liecina “Swedbank” apkopotie dati. Lai arī absolūti lielākā daļa – 75% iedzīvotāji – arvien pērk sērijveida dzīvokļus, pieaug arī pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos – 14% iedzīvotāju iegādājušies dzīvokli tikko uzceltā mājā, bet 11% – otrreizējā tirgū Rīgas centra ēkās, kā arī agrāk ekspluatācijā nodotās daudzdzīvokļu jauno projektu ēkās.

“Ja iepriekš vērojām, ka tikai 17% ir līdz 30 gadu vecumam, tad tagad jau 40% ir jaunieši. Tā vajadzība ir bijusi, un ar “Altum” palīdzību šī pārliecība ir radusies,” atklāj “Swedbank” pārstāvis Jānis Deksnis.

Pēc bankas datiem, patlaban attīstības stadijā esot 1500 dzīvokļu jaunajos projektos, kas ir uz pusi vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Lai gan aizdoto summu apjoms pieaug, kredītu devēji mierina, ka trekno gadu bieds – nekustamo īpašumu burbulis – vēl nav gaidāms.

“Nekāds burbulis nav vērojams šobrīd, tirgus attīstība ir sabalansēta, pieaugums ir visos segmentos, atšķirībā no Lietuvas, Igaunijas, mēs augam krietni lēnāk, kas pircējam ir izdevīgi,” turpina “Swedbank” pārstāvis.

Rīgā vairākus projektus attīsta uzņēmums “Hanner”. Arvien augošais gados jauno pircēju īpatsvars skaidrojams ar “Altum” un citām atbalsta programmā, kuru daudzi steidzot izmantot. Turklāt īpašumu attīstītāji cenšas jaunos dzīvojamos kvartālus veidot par tādām kā mini pilsētām.

Šā gada jūnijā dzīvokļu piedāvājums Rīgā kopumā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 2,5%, secina nekustamo īpašumu kompānija “Arco Real Estate”. Vislielākais piedāvājumu skaits jūnijā bija Purvciemā. Savukārt vismazākais dzīvokļu piedāvājumu skaits bija Bolderājā.

2 komentāri