Komentāri

Valsts vides dienestam un uzņēmumam Skonto būve joprojām nav izdevies rast kompromisu par Gudrona dīķu izsmelšanas procesu, tomēr darbi piesārņotajā Inčukalna teritorijā, par spīti iepriekšējiem solījumiem tos pārtraukt, tomēr turpinās. Lai gan izskatās, ka piekāpties nav gatava neviena puse, indīgās vielas izsūkšanas darbus pagaidām nav plānots pārtraukt.

Maijā uzņēmums Skonto būve izsūtīja vēstuli valdībai, kurā uzsvēra, ka dabai bīstamo gudrona dīķu izsmelšanas projekta turpināšanai nepieciešams slēgt jaunu līgumu  par 11 miljoniem eiro, jo izrādījies, ka dīķos indīgās vielas ir par 14 000 tonnām vairāk, nekā tas sākotnēji bija aplēsts.

Galvenais strīda iemesls ir sarežģītais līgums, kuru katra puse interpretē par labu sev: būvnieki uzsver, ka līgumā skaidri rakstīts –   jāizvāc 30 200 tonnas šķidruma, kas arī ir izdarīts.

Savukārt Vides dienests uzskata, ka līgums ir slēgts par visa gudronu dīķa apjoma izsmelšanu, un būvnieki tikai vēlas izspiest papildu naudu.

Lai panāktu savu, Skonto piesaistījuši kādu angļu ekspertu, kurš sniedzis būvniekiem tīkamu atzinumu par strīdīgo līgumu.

Par spīti skarbajai retorikai, Skonto nesteidz savākt savu tehniku un pazust no dīķiem.

Lai gan iepriekš izskanēja solījumi no maija beigām darbus vairs neturpināt,  tagad Skonto kļuvis piekāpīgāks – indīgā viela aizvien tiek savākta, lai gan naudu par padarīto būvnieki no Valsts vides dienesta tā arī nav saņēmuši.

Uz jautājumu, cik ilgi būvfirma pacietīs strīdus situāciju, un veiks darbus paši par saviem līdzekļiem, konkrēta atbilde tā arī neizskanēja. Turklāt tagad Skonto ziņo, ka papildu 11 miljoni eiro darbu turpināšanai neesot vairs vajadzīgi. Skonto pārmet, ka vides dienests tagad pats mēģina izlocīties no savas atbildības, proti, sākotnēji kļūdainajiem aprēķiniem, ka dīķos ir 30 200 tonnu vielas.

Gudrona dīķi Inčukalnā izveidoti 50. gados – meža vidū izraktajās milzu bedrēs gadu desmitiem tika gāzti īpaši bīstami atkritumi: naftas un sērskābes sajaukums, kas radās parfimērijas izstrādājumu ražošanas procesā. Toksiskie atkritumi joprojām sūcās gruntsūdenī.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl